Pomnik Sybiraków

W południowo-zachodniej części Cmentarza Centralnego, po wschodniej stronie bramy głównej znajduje się pomnik Sybiraków upamiętniający dwieście lat zsyłek na Syberię. Powstał przede wszystkim z inicjatywy Sybiraków województwa szczecińskiego. Ludzi, którzy byli deportowani, ale którym udało się powrócić do ojczystego kraju.
Pomnik ten wykonano z cegły, lastrico, kamienia narzutowego oraz metalowej szyny. Wszystkie te elementy tworzą jedną złożoną kompozycję przestrzenną, rozplanowaną na obwodzie półokręgu. W części lewej umieszczono głaz, na którym znajduje się tabliczka z inskrypcją: 1768 – 1940 – 1952 – Pamięci Tych, którzy z tajgi Sybiru, łagrów północy, stepu Kazachstanu nie powrócili na ziemię ojczystą. Sybiracy woj. szczecińskiego. Obok niego leży tor kolejowy, przy którym ustawiono słupki granitowe z symbolami różnych wyznań. Najwyższy słup jest zarazem krzyżem łacińskim z godłem RP, a pod nim pionowo umieszczono lata kolejnych zsyłek: 1768, 1795, 1830, 1863, 1905, 1939, 1940, 1941, 1946, 1953. Po prawej natomiast stronie postawiono mur ceglany, na której zamieszczono metalowe tabliczki z nazwiskami tych, którzy nie mają swoich grobów (w górnej części ściany nazwy miejsc zsyłek Polaków: od Archangielska przez Ural po Sachalin).
Autorami tego projektu są Joanna Haśnik-Adamiec oraz Krzysztof Adamiec. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbyło się w 17 września 1994 roku, w 55. rocznicę agresji ZSRR na wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej. Data ta przypomina również o początku kolejnych wielkich deportacji, tym razem z czasów drugiej wojny światowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.