Opublikowane przez sedina w Pomniki.

Złodziej oderwał ozdobną literę z napisu „Pomnik Czynu Polaków”.

Litery spod pomnika giną co jakiś czas mimo tego, że przechadzają się tamtędy tysiące spacerowiczów, patrole Straży Miejskiej oraz policji. Tym razem zginęło „zet” i najpewniej padło łupem złodzieja – złomiarza. Bezmyślne dewastacje lub kradzieże spod pomnika, to istna plaga. Tylko w ubiegłym roku Zakład Usług Komunalnych, który do niedawna dbał o pomnik, uzupełnił 18 liter. Do tego trzeba było wymienić 16 płyt granitowych.
– Podczas wyrywania liter uszkadzane były również płyty – przypomina Gabriela Wiatr z ZUK.

Mosiężne litery zostały zastąpione aluminium w kolorze złotym. Kamieniarze zamontowali je solidniej niż dotychczas. Być może dlatego zginęła jedna litera, a nie cały napis.

– Szczegółów mocowania nie podam, bo to byłby instruktaż dla złodziei – zastrzega Gabriela Wiatr. – Na pewno były tak mocowane, by trudniej było je oderwać.
Litera, której brakuje obecnie, ma być wkrótce uzupełniona. Koszt naprawy to kilkaset złotych.

– Znalazłam wykonawcę i dopełniamy formalności – mówi Joanna Kozakowska, główny specjalista z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UM, który teraz odpowiada za pomniki postawione po 1945 roku.

W zeszłym roku powróciły na swoje miejsce, w otoczenie pomnika, dwie mosiężne płyty, które kilka lat wcześniej zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach.

Maciej Janiak, Głos Szczeciński, 30 maja 2006 r.
Fot.: M. Bielecki