Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Środa, 31 maja, godz. 17.00 – Po raz ostatni: Stara Fabryka na Polickim Klubie Dyskusyjnym! W ramach Polickiego Klubu Dyskusyjnego odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu poświęconego Starej Fabryce. Będzie podsumowanie, będzie konkretny pomysł na Hydrierwerke oraz – tradycyjnie – multimedialna ciekawostka historyczna!

Podczas dotychczasowych dwóch spotkań PKD poświęconych kwestii Starej Fabryki dyskutowaliśmy na temat różnorodnych aspektów towarzyszących jej istnieniu na terenie Polic. Kompleks fabryczny posiada duże walory historyczne i przyrodnicze, jest również miejscem martyrologii, ale i też potencjalnym terenem pod inwestycje przemysłowe. Spotkania dyskusyjne miały na celu ukazanie tych aspektów jako potencjalnych atutów omawianego miejsca. Stały się także platformą do zaprezentowania poglądów wszystkich zainteresowanych losem fabryki stron.

Tak było na drugim spotkaniu PKD

Ostatnie miesiące zaowocowały zwiększonym zainteresowaniem Starą Fabryką. Teren zbombardowanego obiektu stał się miejscem coraz częstszych wizyt mieszkańców Polic, miłośników historii z kraju i zagranicy oraz mediów. Niejedna z tych osób zadaje sobie pytanie – i co dalej z fabryką? Podczas spotkań PKD padły różne pomysły i propozycje. Część z nich znalazła swoje odbicie w konkretnych działaniach samorządu i inicjatywach społecznych. O tym, jaki los może spotkać fabrykę w najbliższym czasie, dowiemy się na III spotkaniu PKD, kończącym cykl poświęcony Starej Fabryce.

—————————–

Program spotkania:

Podczas III spotkania PKD z cyklu „Stara Fabryka” będziemy mieli okazję dowiedzieć się, jakie działania rewitalizacyjne zostały podjęte, bądź też zostaną zrealizowane w przyszłości na terenie zrujnowanej fabryki. Tradycyjne już dla uczestników spotkania przygotowaliśmy filmową ciekawostkę historyczną.

Przebieg spotkania:

I. Emisja 20-minutowego dokumentu pt. „Świadkowie przeszłości”. Jest to filmowy zapis relacji dwóch świadków wojennego losu Hydrierwerke Pölitz: ks. Włodzimierza Rabczewskiego – więźnia polickiego obozu Hagerwelle, oraz Jana Jasiakiewicza – policzanina pracującego przy ostatecznym demontażu fabryki. Materiał jest wartościowy nie tylko ze względu na bardzo małą ilość świadków tamtych czasów, ale i z powodu ciekawych informacji, które mogą poszerzyć dotychczasową wiedzę na temat Polic i fabryki. Chyba niewielu z nas słyszało o tym, że Niemcy planowali w Policach wybudować lotnisko. A jak wyglądało życie w polickim obozie? O tym właśnie możemy się dowiedzieć z relacji świadków.

II. Czas dla prelegentów:
Ewa Kulesza-Szerniewicz – Zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Róża Kłys – Sekretarz Gminy Police
Anna Szostak – Naczelnik Wydziału Architektury i Urbanistyki Gminy Police
Mariusz Dadej – Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB”

Zaproszeni prelegenci przedstawią działania podjęte na rzecz Starej Fabryki. Gmina posiada już plan działania, w pewnej części zbieżny z oczekiwaniami miłośników historii obiektu. Poznamy również zasady funkcjonowania tego rodzaju obiektów w szerszym – prawnym i finansowym – kontekście ochrony zabytków.

III. Drugą część spotkania poświęcimy na dyskusję, starając się znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
1) Jakie działania związane z fabryką jesteśmy w stanie zrealizować?
2) Co jest jeszcze potrzebne (również w zakresie instytucjonalnym) do dobrej współpracy między miłośnikami Starej Fabryki i samorządem lokalnym?
3) Jak można promować Starą Fabrykę, aby stała się magnesem przyciągającym do Polic?

—————————-

Spotkanie Polickiego Klubu Dyskusyjnego odbędzie się w środę 31 maja br. o godz. 17.00 w sali multimedialnej Gimnazjum nr 2 w Policach, mieszczącym się przy ul. Wojska Polskiego 68.

Informacja dla gości ze Szczecina: gimnazjum mieści się w tzw. „Starych Policach”, tuż obok kościoła p.w. NMP, dojazd ze Szczecina autobusem linii nr 101, 102 (przystanek „Police Klub”) lub 103 (przystanek „Police Kościół”).

Wszystkie informacje znaleźć można na stronie internetowej http://police.info.pl. Kontakt e-mail: info@pkd.police.info.pl

—————————-

Dotychczasowe spotkania Polickiego Klubu Dyskusyjnego znajdą swoje podsumowanie w pierwszej tego rodzaju ilustrowanej publikacji na temat Starej Fabryki, w której oprócz rysu historycznego znajdą się również relacje z wydarzeń toczących się wokół fabryki przez ostatni rok.

http://pkd.police.info.pl
http://police.info.pl
http://fabryka.police.info.pl

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu.

Organizatorzy: Jakub Matura, Grzegorz Nowakowski.

Patronat: Forum Gryf, Wirtualne Police.