Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Najlepsze teksty, zdjęcia, przedwojenne filmy na DVD – wszystko w magazynie przygotowanym przez Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl. W poniedziałek o godz. 18 premiera tego czasopisma w Książnicy Pomorskiej.

„sedina.pl magazyn – Rocznik Miłośników Dawnego Szczecina”, bo tak oficjalnie nazywa się wydawnictwo, to (jak mówią jego twórcy) wyjście z wirtualnego świata portalu do tych, którzy nie mają dostępu do internetu. A to właśnie dzięki niemu w ciągu ostatnich dwóch lat udało się zebrać sporą grupę miłośników Szczecina, którzy sami odkrywają historię miasta, zdobywają tysiące zdjęć i starych filmów o mieście. Na stronie sedina.pl powstał szybko największy w Polsce zbiór informacji o przedwojennym mieście, coraz więcej tam także zdjęć i tekstów z powojennych dziejów Szczecina. Teraz „sedinowicze” postanowili podzielić się częścią swoich zbiorów z tymi, którzy nie mają dostępu do internetu.

Stustronicowy magazyn to zbiór ponad dwudziestu najlepszych artykułów, jakie napisali na temat dawnego Szczecina jego miłośnicy. Do pisma dołączona jest też płyta DVD, na której znalazło się m.in. 10 minut przedwojennych filmów o mieście, zbiór zdjęć i „przejściówek”, czyli fotografii, które z archiwalnych płynnie przechodzą we współczesne ujęcie tego samego miejsca.

Premiera magazynu już dziś o godz. 18 w sali Pod Piramidą Książnicy Pomorskiej. Portal sedina.pl zapowiedział, że dla gości przygotował kilka niespodzianek. Na miejscu będzie też można odebrać zamówione przez internet egzemplarze, a także kupić je po promocyjnej cenie (34,90 zł). W księgarniach magazyn będzie droższy o 5 zł.

Patronem medialnym rocznika jest „Gazeta Wyborcza” i TVP Szczecin. Magazyn ukazał się zaś dzięki mecenatowi Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa.

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta Wyborcza, 21 V 2006 r.