Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Po ponad 60. latach na wieży kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie zabije zegar. Pierwotny mechanizm zniszczony został podczas bombardowań wojennych.

Średnica tarczy liczyć będzie 2,20 metra. W tej chwili w miejscu, gdzie do 1944 roku wisiał zegar, znajduje się jedynie okrągły otwór z rozetami.


Widoczny w dzień i w nocy

Zegar wykonuje firma z Poznania. Tarcza będzie miała kolor czerwony i zielony. Wskazówki i cyfry godzin będą zaś koloru złotego. Ma to zapewnić dobrą widoczność zegara w ciągu dnia i nocy.

– Wieża kościoła jest tak oświetlona, że dodatkowe podświetlenie zegara nie będzie konieczne – mówi ks. prałat Aleksander Ziejewski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

Wieża gotowa jest do montażu zegara. Niezbędne instalacje wykonano już podczas odbudowy dachu. Zamontowanie mechanizmu powinno zakończyć się do połowy czerwca. Uroczystość związana z uruchomieniem zegara odbędzie się 24 czerwca, kiedy to w parafii jest odpust.

Na razie bez kurantów

Koszt zegara wyniósł około 60 tys. złotych. Pieniądze pochodzą głównie ze składek parafian. Mechanizm wybijał będzie nie tylko godziny, ale także kwadranse. Szczecinianie nie usłyszą natomiast melodii wygrywanych przez pozytywkę, jak ma to miejsce w katedrze.

– Mamy nadzieję, że w przyszłości doczekamy się prawdziwych kurantów – mówi ks. Ziejewski. – Nie możemy ich zamontować od razu, ponieważ są one bardzo drogie. Kosztują prawie tyle samo co zegar.

Montaż na kościelnej wieży zegara, to kolejna z inwestycji, które mają przywrócić świetność kościołowi.

Będzie płaskorzeźba

– Jest to kościół farny, czyli pierwszy po katedrze. Przed wojną był to jedyny kościół katolicki w Szczecinie – przypomina ks. proboszcz. – Od dwunastu lat przywracamy piękno temu miejscu. Odbudowaliśmy dach, pokryliśmy go blachą miedzianą, odtworzyliśmy zburzone w czasie wojny sklepienia. Wyremontowana została też elewacja oraz ołtarze. Jesteśmy chyba jedynym kościołem, w którym działa pętla indukcyjna, jest też konfesjonał przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Montaż zegara nie będzie jedynym wydarzeniem w parafii w tym roku. 26 sierpnia, na złoty jubileusz Ślubów Jasnogórskich, przy wejściu do kościoła odsłonięta zostanie płaskorzeźba wykonana w piaskowcu.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 24 IV 2006 r.