Niezrealizowany projekt wieży na Hakenterrasse

Monumentalne założenie urbanistyczne, jakim są Hakenterrasse (Wały Chrobrego) szybko stało się wizytówką miasta. Historia powstania jest powszechnie znana i wielokrotnie opisywana.

Przypomnijmy krótko.
– Taras, bęben centralny i pawilony widokowe, zrealizowano w latach 1902-1905.
– Budynek Landesversicherungsamt, Hakenterrasse 1 (lewy, niższy budynek Akademii Morskiej), powstał w latach 1902-1905
– Stadtmuseum, Hakenterrasse 3 (obecnie Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny) – w latach 1908-1911, a jego otwarcie nastąpiło 23 czerwca 1913 roku
– Regierungsgebäude, Hakenterrasse 4 (obecnie Urząd Wojewódzki) powstał w latach 1906-1912, a jego wieże były gotowe już w 1909.
Najpóźniej wybudowany został budynek Landesfinanzamt, Hakenterrasse 2 (prawy wyższy budynek Akademii Morskiej), bo w latach 1918-1921, czyli dopiero po I wojnie światowej. W aktach policji budowlanej odkryć można jednak ciekawostkę. Pierwszy, niezrealizowany projekt pochodzący z 2 czerwca 1914 roku, zawiera wieżę. Nawiązuje ona stylem do sąsiednich istniejących już wież Regierungsgebäude. Gdyby powstała, stanowiłaby dla nich ciekawą przeciwwagę i stałaby się oryginalnym nowym akcentem w całym kompleksie. Niestety, historia potoczyła się inaczej. Prawdopodobnie z powodu oszczędności projekt zrealizowano w skromniejszej formie, bez wieży.

Kilka dni temu poprosiłem od niechcenia Qubę, by spróbował dorysować na starych fotografiach ten „brakujący element”. Zupełnie nie potrafiłem sobie wyobrazić, jak wyglądałyby Hakentarrasse z dodatkową wieżą. Oto efekty jego prac.

Dziękuję, Quba.

Johann-Sebastian-Bachinstitut • StettinTen wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.