Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Wystawę „Schinkel i jego uczniowie na Pomorzu” można od czwartku oglądać w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego.

Zgromadzono na niej 250 dzieł przedstawiających architekturę polskiej i niemieckiej części Pomorza: głównie są to rysunki, obrazy, zdjęcia, ryciny, ale też trzy modele architektoniczne przywiezione z zamku myśliwskiego w Granitz na Rugii.


– Do najbardziej interesujących dla szczecinian dzieł będą z pewnością należeć dwa nieznane dotychczas widoki zamku z ok. 1842 r., ukazujące go po przebudowie zaprojektowanej przez Schinkla i zrealizowanej w 1841 r. – mówi Ewa Gwiazdowska, kurator wystawy.

Karl Friedrich Schinkel to jeden z najbardziej cenionych XIX-wiecznych architektów europejskich. Miał wielu uczniów, współpracowników i kontynuatorów. W samym Szczecinie do dzieł architektury z tego kręgu zalicza się m.in. Gimnazjum Mariackie, czyli dzisiejsze Liceum Ogólnokształcące nr 9, czy nieistniejący już Teatr Miejski, który stał przy obecnym pl. Żołnierza.

Prezentowane zbiory pochodzą z muzeów, archiwów, bibliotek polskich i niemieckich.

Wystawę można oglądać na parterze gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego do 23 kwietnia. Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10-16.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 30 III 2006 r.