Gdzie jest zabytkowy dystrybutor paliwa?

Jeszcze niedawno stał w podwórzu przy ul. Pocztowej, dziś zostało po nim puste miejsce – zaalarmowali nas miłośnicy starego Szczecina. Dystrybutor jest w dobrych rękach – uspokaja właściciel terenu.

Mowa o cennym, choć nieujętym w rejestrze zabytków eksponacie – dystrybutorze paliwa z lat 20.-30. XX w., prawdopodobnie jedynym, który przetrwał w Szczecinie. Zachował się w doskonałym stanie, wciąż gotowy odmierzać paliwo. Stał na prywatnym terenie – w podwórzu ul. Pocztowej, obok myjni samochodowej. Napisaliśmy o nim po raz pierwszy dwa lata temu. Wówczas w internecie na Portalu Miłośników Dawnego Szczecina „sedina.pl” pojawiło się jego zdjęcie. W ubiegłym tygodniu ci sami internauci zaalarmowali nas, że zabytek zniknął – pozostał po nim tylko cokół.

– Nic mu nie jest – uspokaja Adam Krzyżaniak, szef firmy, która w podwórzu prowadzi myjnię, właściciel dystrybutora. – Wręcz przeciwnie, czuje się lepiej niż kiedykolwiek. Zawiozłem go do renowacji i właśnie pięknieje. Udało nam się ustalić jego oryginalny kolor – to była strażacka czerwień. I taki właśnie będzie po remoncie.

Podczas prac okazało się też, że dystrybutor jest kompletny, w środku zachowały się menzurki i całe potrzebne wyposażenie.

– Właściwie można by go uruchomić, nie jest zniszczony – opowiada pan Adam. – Kiedyś w zakładzie były nawet menzurki podobne do tych, które są we wnętrzu dystrybutora, ale ktoś je wyrzucił, bo nie było wiadomo, do czego służą. Dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że to były części zapasowe.

Renowacja zabytku powinna zakończyć się latem. Czy po remoncie wróci na swoje miejsce, czy też znajdzie nowe, bardziej prestiżowe – tego jeszcze nie wiadomo.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 28 III 2006 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Technika i Komunikacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Gdzie jest zabytkowy dystrybutor paliwa?

  1. janw88 pisze:

    No właśnie: gdzie jest?
    Kilka dni temu rzuciłem okiem na miejsce, w którym stał. Co prawda, jechałem samochodem, ale niemożliwe, żebym się pomylił.
    Czy ktoś coś wie na temat dystrybutora?

    janw88

Możliwość komentowania jest wyłączona.