Opublikowane przez Busol w Architektura i Urbanistyka.

W ramach cyklu Domowe Archiwa Filmowe prezentujemy dziś materiał, który z powodzeniem można nazwać sensacją. No bo jak inaczej nazwac coś, co w prawie 1,5 godziny prezentuje 2 lata. A w dodatku dokumentuje radykalną zmianę w centrum Szczecina, związaną z budową centrum handlowego.

Skąd wziął się film ? Tak się składa, że prawie 2 lata temu przez przypadek wpadł mi w ręce jego fragment. Od słowa do słowa udało się ustalić autora oraz to, że materiału jest dużo więcej, ale nie bardzo jest jak go „obrobić”. Dzięki zaciętości TheAmbera – naszego speca filmowego (dzięki), którego skontaktowałem z Sybiv’em – autorem zdjęć, udało się przerobić ponad 40 GB zdjęć w jeden prawie 1,5 h film który obejmuje okres od momentu zlikwidowania Finki do otwarcia centrum handlowego.

Planów co do filmu było wiele, ale niestety mimo prób nie udało się nim zainteresować ani centrum handlowego, ani kina które tam się znajduje, a niespełnionym marzeniem moim i Sybiv’a jest obejrzenie go na dużym ekranie.

Sam Sybiv na pytanie o film mówi, że należy napisać krótko o realizacji bo pierwsze wrażenie u większości ludzi będzie – co to za maniak z aparatem 2 lata w oknie stał i robił zdjęcia :-). Dlatego krótkie informacje techniczne:
– zdjęcia wykonywane były kamerą internetową w rozdzielczości 800×600 z XI piętra budynku Pazim.
– do urządzenia został napisany program wykonujący 1 zdjęcie w zadanej jednostce czasu – od 5 sekund do 10 minut – program wykonywał określoną ilość zdjeć na godzinę w zależności od pory dnia i intensywności prac na placu budowy.
– dziennie powstawało do 2000 zdjęć.
– zdjęcia budowy były składowane automatycznie w katalogach o nazwach identycznych z datą ich utworzenia.

Dziś prezentujemy 9 minutowy montaż zawierający najciekawsze fragmenty filmu Życzymy miłych wrażeń i zapraszamy do obejrzenia.

Muzykę do filmu skomponował Kamil „The Jammer” Wolnikowski za co serdecznie dziękujemy a film prezentowany jest w dwóch wersjach jakościowych (oczywiście polecamy lepszą). Jak już wcześniej wspomniałem mamy nadzieję z Sybivem, że kiedyś dane nam będzie zaprezentować film w dużo lepszej jakości i nie tylko w internecie.

Busol