Pomnik papieża Jana Pawła II

Pomnik papieża Jana Pawła II stojący w południowej części Jasnych Błoni, nieopodal fontanny, odsłonięty został 18 czerwca 1995 roku. Twórcą monumentu jest krakowski artysta rzeźbiarz – profesor Czesław Dźwigaj, twórca opisywanego ostatnio innego szczecińskiego posągu – Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. W przeciwieństwie do posągu sprzed katedry, pomnik papieża ma znacznie większe rozmiary. Jak podał sam autor: pomnik, a właściwie sama postać, waży około 6 ton. Wykonany został z brązu spiżowego. (…) Przyjmijmy, że ma ona przeciętnie ponad cztery metry wysokości. Powstał w krakowskiej pracowni autora.


Przedstawia zwróconą w kierunku północnym postać papieża Jana Pawła II. Umieszczona została na cokole (z betonu i kostki kamiennej), symbolizującym fale morskie. Sama podstawa pomnika zwieńczona została pokrywą z blachy spiżowej, uformowanej w kształcie granic archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, w taki sposób, że w miejscu, gdzie na mapie diecezji znajduje się Szczecin, wyrasta właśnie postać papieża pątnika idącego pod wiatr w rozwianym ornacie i błogosławiącego. Do charakterystycznych elementów należą także: pastorał pątniczy (górujący niezbyt wydatnie nad całą postacią), a także infuła (identyczna z oryginalną z czasów pielgrzymki w Szczecinie).

Z przodu cokołu widnieje herb papieski i gryf szczeciński oraz dwie tablice pamiątkowe: Rodzina silna Bogiem, Kraj silny Rodziną. Papież Jan Paweł II Szczecin 11 VI 1987 (cytat z homilii) i Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Społeczeństwo Pomorza Zachodniego 18 VI 1995.

Dzieło to jest upamiętnieniem wizyty Ojca Świętego w Szczecinie z 11 czerwca 1987 roku. Dzięki staraniom ówczesnego ordynariusza ks. bp Kazimierza Majdańskiego, udało się wpisać nasze miasto w program trzeciej pielgrzymki papieskiej do Ojczyzny. Od samego początku pojawił się problem z wyborem miejsca, w którym miał stanąć ołtarz polowy, dla przewidzianej w programie mszy świętej. Pod uwagę brano dwa reprezentacyjne miejsca: Wały Chrobrego i Jasne Błonia. Pierwsza z proponowanych lokalizacji pokazywała najstarszą część Szczecina oraz Odrę. Pojawił się nawet pomysł, by ołtarz ustawić na zakotwiczonych przy nabrzeżu statkach. Jednakże odstąpiono od tego pomysłu ze względu na bezpieczeństwo Ojca Świętego, jak i wszystkich uczestników. Ostatecznie ołtarz stanął na Jasnych Błoniach.

Także sam wybór miejsca pod monument okazał się trudniejszy niż zakładano. Pierwotnie pomnik miał stanąć po przeciwnej stronie placu, ale tam musiałby być znacznie większy. Wynikało to z tego, iż trzeba było zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie perspektyw związanych ze stojącym w tym miejscu pomnikiem Czynu Polaków. Na tym etapie prac bardzo pomocny okazał się profesor Stanisław Latour, który na miejscu projektował małą architekturę, jeździł do Krakowa i tam konsultował liczne problemy z profesorem Czesławem Dźwigajem.

Z trudnej sytuacji wybrnięto ustawiając pomnik nieopodal Urzędu Miejskiego. Mankamentem tego miejsca jest fakt, że pomnik papieża został usytuowany pod słońce, co nie do końca może podobać się niektórym odbiorcom. Jednakże, jak ujął to autor, pomnik ten ma działać sylwetą, gdyż rzeźba składa się jakby z kilku profili, inaczej odbieranych przed południem a inaczej po południu .

Uroczystego poświęcenia pomnika na Jasnych Błoniach dokonał nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk. Na uroczystość tę licznie przybyli przedstawiciele władzy państwowej z prezydentem Polski – Lechem Wałęsą na czele oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski z prymasem Józefem Glempem. Pomimo deszczu, który w momencie poświęcenia zamienił się w istną ulewę, na Jasnych Błoniach zgromadziła się również spora liczba szczecinian, pragnących osobiście uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu. Arcybiskup Marian Przykucki stwierdzi później w rozmowie z „Głosem”, że: Nawet niebo przyłączyło się do poświęcenia pomnika.

Po śmierci papieża Polaka (2 kwietnia 2005 roku) monument ten przestał być już tylko pomnikiem wystawionym na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Szczecinie, ale stał się zarazem pomnikiem upamiętniającym postać naszego wielkiego rodaka, który w historii zapisał się jako papież Jan Paweł II lub Papież Pielgrzym.



Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.