Opublikowane przez sedina w Szczecinianie.

Aktor Krzysztof Kołbasiuk, znany między innymi z roli Łukasza Zbożnego w telewizyjnym serialu „Dom”, zmarł w Warszawie, w wieku 54 lat – poinformował Teatr Polski w Warszawie, na którego deskach aktor występował jeszcze w czwartek wieczorem.

Kołbasiuk grał w czwartek w spektaklu „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w reżyserii Jarosława Kiliana. Partnerowała mu m.in. Irena Kwiatkowska. „Zagrał w tym spektaklu brawurowo” – podkreślił Jerzy Jaroszyński z Teatru Polskiego. W „Zielonej Gęsi” miał wystąpić także w piątek.

24 stycznia odbyła się w tym teatrze premiera kameralnego spektaklu Yasminy Rezy „Przypadkowy człowiek”. Kołbasiuk grał w nim z Grażyną Barszczewską – stworzyli role dwojga ludzi, których zetknął ze sobą przypadek – znanego pisarza i zafascynowanej jego twórczością intrygującej kobiety. Na 18 marca Teatr Polski zaplanował premierę „Kordiana” Juliusza Słowackiego w reżyserii Pawła Passiniego – Kołbasiuk miał w tym spektaklu wcielić się w rolę Prezesa.

Krzysztof Kołbasiuk urodził się w 1952 roku w Szczecinie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Jako aktor teatralny debiutował w 1976 w warszawskim Teatrze na Woli, w spektaklu „Pierwszy dzień wolności” według Leona Kruczkowskiego, w realizacji Tadeusza Łomnickiego.

W Teatrze na Woli grał do roku 1985. Następnie związał się z warszawskim Teatrem Nowym (1985-1990) i warszawskim Teatrem Dramatycznym (do 1996 roku). W Teatrze Polskim występował od 1999 roku.

Na szklanym ekranie wystąpił po raz pierwszy w 1976 roku w serialu „Daleko od szosy”. Rok później zagrał oficera w fabularyzowanym filmie dokumentalnym „Raszyn 1809”. Pojawił się także w serialach „Doktor Murek”(1979), „Tajemnica Enigmy”(1979), „W Labiryncie” (1988-1991) i „Dom” (1980-2000) – rola Łukasza Zbożnego w tym ostatnim przyniosła mu dużą popularność widzów.

Na dużym ekranie zagrał m.in. w „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana (1999) i „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy (1999, jako Jan Henryk Dąbrowski).

PAP