Bogusław i Anna

Tuż przy Zamku Książąt Pomorskich, po północnej stronie ul. Korsarzy stoi pomnik przedstawiający historyczne postacie Bogusława X i jego żony Anny Jagiellonki. Jego odsłonięcie odbyło się 22 lipca 1974 roku, w trzydziestą rocznicę święta Odrodzenia Polski. Twórczyniami wykonanej w piaskowcu rzeźby są Leonia Chmielnik i Anna Paszkiewicz. Dzieło obu pań mierzy ok. 5,50 m, przy czym na prostopadłościenny cokół przypada ok. 1,5 m. To właśnie na nim, w czołowej jego części, widnieje napis Bogusław X i Anna Jagiellonka 1491. Pomnik ustawiono w taki sposób, że złączone figury zwrócone zostały w stronę centrum miasta. W ten sposób stoją do dzisiaj.


Anna została drugą żoną Bogusława X, była córką Kazimierza Jagiellończyka, króla Polski, i Elżbiety austriackiej. W dniu ślubu, czyli 2 lutego 1491 roku miała zaledwie piętnaście lat. Wesele odbyło się na Zamku w Szczecinie. W ciągu zaledwie dwunastu lat małżeństwa Anna urodziła mężowi ośmioro potomków: pięciu synów i trzy córki. Niestety w wyniku ostrego konfliktu księcia ze Szczecinem w 1503 roku, Anna przeniosła się z dziećmi do zamku we Wkryujściu, gdzie z powodu choroby płuc zmarła 12 sierpnia tego samego roku.
W przeciwieństwie do pierwszego małżeństwa (z Małgorzatą, córką Fryderyka II i Katarzyny saskiej), związek z Anną oparty był, jak się wydaje na silnej więzi między małżonkami. Świadczyć o tym mogą zachowane odpisy listów Bogusława X do swojej pięknej i młodej żony. W jednym z nich, wysłanych z Rzymu, podczas podróży do Ziemi Świętej, pisał słowami, których nie powstydziłby się nawet sam Jan III Sobieski: Potem chcemy do Jej Miłości żeglować, bowiem możemy razem radować się i miłować, przeżyć kilka tysięcy dobrych nocy, na okręcie miłości ze stu tysiącami pęków róż rozsiewających zapach i tyle razy ile ziaren piasku jest w morzu, i tyle razy ile kropel wody przepływa przez śluzę w Darłowie.
Powyższą tezę potwierdza również fakt, iż Bogusław X wyjeżdżając w długą podróż, regentką Pomorza uczynił na okres dwóch lat właśnie Annę. Kancelaria pomorska wydawała w tym czasie w jej imieniu dokumenty, zaczynające się od słów: My Anna, z Bożej łaski i królewskiego rodu Polski, Szczecina, Pomorza, Kaszubów, etc., etc. Księżna….

2 lutego 2006 roku minęła 515. rocznica od chwili zawarcia związku między księciem Bogusławem X a Anną Jagiellonką. Niestety po raz kolejny rocznica ta przeszła bez większego zainteresowania ze strony miasta i większości jego mieszkańców. Już w 2003 roku pojawił się pomysł, by corocznie w okolicy Dni Morza, odbywał się uroczysty wjazd Anny do Szczecina. Tym bardziej, że trasa ta została dokładnie opisana i przebiegała od mostu Długiego na Rynek Sienny, stamtąd Panieńską i Kuśnierską na dziedziniec Zamku. Takie niecodzienne wydarzenie mogłoby stać się jedną z charakterystycznych wizytówek naszego miasta, wciąż poszukującego kolejnych atrakcji turystycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.