Opublikowane przez thiele w Domowe Archiwa Filmowe, Kultura i Sztuka.

Film powstał wiosną roku 1985 gdy grupa grała jeszcze w trzyosobowym składzie. Zdjęcia kręcone były przede wszystkim w Lasku Arkońskim (między innymi przy ruinach Wieży Quistorpa), są także migawki ze stadionu Arkonii i z centrum (nasze jedyne przejście podziemne).

Za kamerą stał nasz przyjaciel Tomasz Wolender, a zespół występował w składzie: Krzysztof Pakuła, Andrzej Krzyżanowski i Thiele czyli ja.

Żeby było ciekawiej film nie powstawał jako ilustracja do konkretnej piosenki. Muzyka została podłożona później i jest to nagranie „Czas abyś wrócił już minął”, które powstało jesienią 1996.

Ewenement na skalę światową: klip stworzony przed powstaniem piosenki ! Tak mogła postąpić tylko formacja PF BRUT 🙂

PF BRUT

Trudno okreslić styl jaki uprawialiśmy chociażby ze względu na to, że nasze umiejętności były umiarkowane. Staraliśmy się grać możliwie wszystko: od klimatów w stylu The Doors przez Pink Floyd, The Police, reggae, punka, bluesa po mroczne brzmienia a’la Joy Division (ten zespół był wówczas dla nas ważną inspiracją).

Zespół powstał na poczatku 1985 z inicjatywy Krzyśka Pakuły (po dziś dzień wolne chwile poświęca na bębnienie). Początkowo graliśmy w składzie trzyosobowym z Andrzejem Krzyżanowskim na basie. Po niespełna roku dołączył do nas gitarzysta Tadek Balandyk.

Ćwiczyliśmy w klubie LO II, a od początku 1986 dzięki zaproszeniu Wojtka „Bacy” Hawryszuka, który ujrzał nasz występ przenieśliśmy się do klubu Pinokio.

Działalność zespołu to była przede wszystkim zabawa, a nietypowość polegała na tym, że nie interesowało nas szlifowanie materiału i granie koncertów tylko ciągłe tworzenie nowych piosenek i ich nagrywanie. Doprowadziło to do tego, że niemal co miesiąc mięliśmy gotowy nowy materiał, który rozpowszechnialiśmy na kasetach wśród znajomych.

Koncerty zdecydowaliśmy się zacząć grać dopiero w 1986. W sumie było ich kilka, a z tych ważniejszych warto odnotować występ na małej scenie w Jarocinie (bez oszałamiającego sukcesu) oraz szczecińskie koncerty: w Pinokiu przed Dezerterem i w dawnym klubie Kubuś (obecnie sklep „Palladium” !).

Zespół zakończył działalność w okolicach października 1986, kiedy to postanowiłem odejść i założyc Kolaborantów.

Warto wspomnieć, że PF Brut często rozbudowywał skład. W poszczególnych sesjach nagraniowych czy koncertach uczestniczyli przyjaciele i goście. Wśród nich między innymi: Artur Bursakowski, Grzesiek Hann zwany „Siusiakiem”, Marek Chrzanowski czy StoimyTwarząWTwarzZCywilizacją.