Policki Klub Dyskusyjny – Stara Fabryka cz. II – Nietoperze mają głos

Policka „Stara Fabryka”, znana pod niemiecką nazwą Hydrierwerke Pölitz, to jedna z najbardziej frapujących pozostałości okresu II wojny światowej na Ziemi Szczecińskiej. Obiekt, który stał się celem akcji szpiegowskiej Armii Krajowej, a później zmasowanych nalotów bombowych alianckich dywizjonów do dziś rozbudza umysły miłośników historii. Niestety dotąd nie znana jest pełna odpowiedź na pytanie, jaki los czeka zrujnowaną pozostałość po potężnym kombinacie paliw syntetycznych. Lutowe spotkanie Polickiego Klubu Dyskusyjnego ma ambicję stać się platformą do wypracowania podstaw consensusu wszystkich zainteresowanych losem fabryki stron.


Kwestia obecnej sytuacji Starej Fabryki dotyczy wielu aspektów. Jej przyszły los przykuwa uwagę liczną rzeszę miłośników historii tego regionu, jak i miłośników obiektów militarnych. Choć fabryka była inwestycją gospodarczą III Rzeszy, to ze względu na jej znaczenie dla przemysłu zbrojeniowego Niemiec stanowiła obiekt o ścisłym militarnym charakterze. Świadczyły o tym tajemnica i milczenie, jaką fabryka była okryta, tysiące przymusowych robotników pracujących na jej terenie, powstałe w Policach obozy o charakterze koncentracyjnym oraz duża ilość obiektów obronnych. Wciąż mało dziś znanym fenomenem zrujnowanej fabryki jest liczba bunkrów, która przewyższa niejedną turystyczną mekkę polskich bunkrowców. Nad Hydrierwerke nadal też unosi się legenda do dziś nie odkrytych podziemi i ciągnących się kilometrami korytarzy. Wszystkie te tematy to przysłowiowa „tabula rasa”, którą starają się pisać na nowo współcześni poszukiwacze i odkrywcy.

Pozostawiony własnemu losowi przez kilkadziesiąt lat teren Starej Fabryki dziś przykuł uwagę nie tylko miłośników historii obiektu, ale także ekologów oraz lokalnego samorządu. Police są jednym z największych w Polsce skupisk nietoperzy. Te sympatyczne zwierzątka – choć same pewnie o tym nie wiedzą – mają duży wpływ na przyszły los fabryki, gdyż stanęły na drodze inwestycji gminnych, które zakładają budowę w okolicy ruin Hydrierwerke obwodnicy zachodniej, a na wydzielonej części fabryki – instalacje przemysłowe Infraparku.

W środę 15 lutego w sali multimedialnej Gimnazjum nr 2 w Policach odbędzie się już drugie spotkanie Polickiego Klubu Dyskusyjnego. Przedmiotem dyskusji będzie wpływ obecności nietoperzy na możliwości zagospodarowania kompleksu fabrycznego Starej Fabryki. W trakcie spotkanie zostanie także wyemitowany nakręcony w 1972 r. przez Telewizję Szczecin dokument o mało znanym epizodzie wojennym – akcji szpiegowskiej Armii Krajowej prowadzonej na terenie polickiej fabryki paliw syntetycznych.

Przebieg spotkania:

I. Półgodzinna emisja krótkometrażowego filmu pt. „Kryptonim Synteza”.

II. Prezentacja stanowisk:
Maciej Trzeciak – Wojewódzki Konserwator Przyrody
Jakub Pisański – Wiceburmistrz Gminy Police
Elżbieta Kruszyńska – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Police
Anna Szostak – Naczelnik Wydziału Architektury Gminy Police
Karolina Ignaszak – Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”

III. Trzecią część spotkania poświęcimy na dyskusję, starając się znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
1) Nietoperze – w czym tkwi problem, jeśli to w ogóle problem?
2) Czy możliwe jest pogodzenie bytności nietoperzy i zagospodarowania dla potrzeb lokalnej społeczności terenów Starej Fabryki?
3) Jakie są radykalne rozwiązania, a jakie… kompromisowe?

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane niezwykła historią Hydrierwerke Pölitz a także pragnące wziąć udział lub przysłuchać się dyskusji na temat fabryki. Dzięki takim inicjatywom obywatelskim, podczas których istnieje możliwość wymiany informacji między społecznością a decydentami, często rodzi się platforma do realizacji konkretnych planów.

Spotkanie Polickiego Klubu Dyskusyjnego odbędzie się w środę 15 lutego o godz. 18.00 w sali multimedialnej Gimnazjum nr 2 w Policach, mieszczącym się przy ul. Wojska Polskiego 68 (informacja dla gości ze Szczecina – gimnazjum mieści się w tzw. „Starych Policach”, tuż obok kościoła p.w. NMP, dojazd ze Szczecina autobusem linii nr 101, 102 – przystanek Police Klub – lub 103 – przystanek Police Kościół). Wszystkie informacje znaleźć można na stronie internetowej: http://www.pkd.police.info.pl, kontakt e-mail: info@pkd.police.info.pl

Organizatorzy:
Jakub Matura, Grzegorz Nowakowski

Patronat:
Fundacja „Forum Gryf”
Serwis internetowy „Wirtualne Police” – http://www.police.info.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.