Opublikowane przez sedina w Publicystyka.

List otwarty sedina.pl – Portalu Miłośników Dawnego Szczecina do służb konserwatorskich Szczecina i województwa.

Szczecin, 10 II 2006 r.

sedina.pl
Portal Miłośników Dawnego Szczecina

Wojewódzki Konserwator Zabytków – Ewa Stanecka
Miejski Konserwator Zabytków – Małgorzata Jankowska

List Otwarty

W poczuciu odpowiedzialności za Szczecin i jego tożsamość, zdając sobie sprawę z tego, jak łatwo pozbawić przyszłe pokolenia zabytków, nie chcemy pozostawać obojętni.

Zajmując się historią Naszego Miasta z bólem czytamy o tym jak błędne decyzje, które często próbowano umotywować historycznie i politycznie, pozbawiały Szczecin wielu ważnych historycznych obiektów.

Wydaje się, że powojenny Szczecin nigdy nie miał szczęścia do władz konserwatorskich. Wprawdzie tuż po wojnie lokalni konserwatorzy protestowali choćby przeciwko budowie Arterii Nadodrzańskiej na wysokości Starego Miasta, ale ich działania zostały zignorowane tak przez władze miasta, jak i przez ówczesnego Generalnego Konserwatora Zabytków Jana Zachwatowicza. Przez lata tego typu zabiegi traktowane były jako protesty „budowlanych kalkulatorów i wąsko myślących ekonomistów” (słowa Piotra Zaremby). Miasto bezpowrotnie straciło Giełdę, Teatr Miejski, Dom Koncertowy i dziesiątki innych, mniejszych obiektów, które przetrwały wojnę, ale nie oparły się działalności rozbiórkowej.

Również dziś służbom stworzonym z myślą o ochronie łatwiej przychodzi wydanie decyzji o wyburzeniu obiektu, niż wpisaniu go na listę zabytków. Obiektem godnym uwagi staje się kino Kosmos, a o zachowaniu reliktów zabudowy fabrycznej i mieszkaniowej na Kępie Parnickiej czy budynku ZPO Odra nie wspomina nikt.

Pragniemy tym listem zwrócić uwagę na sprawy z pozoru błahe. Nawet małej wiacie przy ul. Arkońskiej należy poświęcić odrobinę czasu, by jej wartość historyczna nie przepadła na zawsze, by szczecinianie mogli przez kolejne lata podziwiać „na żywo” ten właśnie kawałek historii. Owszem, można się sprzeczać czy jest to obiekt reprezentacyjny, ale nie można podważyć tego, że jest bezpośrednio związany z historią Szczecina.

Ostatnie tygodnie pokazują, że gdyby nie akcje podejmowane przez amatorów – zapaleńców, być może dziś nie byłoby już tego małego elementu architektury naszego miasta. Zastanawia także fakt, że obiekt znajduje się ledwie kilkaset metrów od tworzonego właśnie Muzeum Techniki i Komunikacji, na którym, jak się wydaje, miastu bardzo zależy.

Niepokoi nas to, że o nadanie statusu zabytku nie zabiegają instytucje które powinny stać na straży historycznego krajobrazu Szczecina, które za to odpowiadają, i które na tę działalność otrzymują fundusze. Robią to właśnie amatorzy.

Dlatego zwracamy się z ofertą bezinteresownej pomocy w wyszukiwaniu i raportowaniu takich miejsc i obiektów. Być może pomożemy w ten sposób w podejmowaniu szeregu trudnych, ale właściwych decyzji w tak delikatnej i często nie cierpiącej zwłoki materii.

W imieniu użytkowników

Zarząd sedina.pl
Portalu Miłośników Dawnego Szczecina
http://sedina.pl, e-mail: zarzad@sedina.pl

Otrzymują:
– Wojewódzki Konserwator Zabytków – Ewa Stanecka,
– Miejski Konserwator Zabytków – Małgorzata Jankowska,
– Redakcje: Gazeta Wyborcza, Kurier Szczeciński, Głos Szczeciński, Polskie Radio Szczecin, TVP3 Szczecin, TV Gryf.
==========
List w formie drukowanej (PDF)

[filebase:file:file=266:tpl=simple]