Król Maciuś I

Nieopodal szkoły podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka przy ul. Obrońców Stalingradu znajduje się wolnostojący, figuralny pomnik, przedstawiający literackiego bohatera – króla Maciusia I.


Autorem projektu i zarazem jego wykonawcą był szczeciński rzeźbiarz i plastyk Mieczysław Welter. Postać chłopca wysoka na około 1,40 m wykonana z piaskowca lub szarego granitu ustawiona została na smukłym betonowym cokole wysokim również na około 1,40 m.

W górnej części cokołu umieszczono owalną, spiżową tabliczkę z napisem Król Maciuś I, zaś przy jego dolnej stopie prostokątną tabliczkę z napisem Januszowi Korczakowi Wychowawcy i Przyjacielowi Młodzieży 1961. Odsłonięcia nietypowego pomnika dokonał w czwartkowy poranek, 1 czerwca 1961 roku Kazimierz Borowiecki. Jej fundatorem był Wydział Kultury WRN.
Uroczystość ta była tylko fragmentem całotygodniowego cyklu obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Rozpoczęły się one 28 maja premierą nowej bajki „Kolorowe ptaki” w Teatrze Lalek „Pleciuga” oraz wyświetleniem we wszystkich kinach naszego województwa specjalnych zestawów filmów dziecięcych. Na ten tydzień zaplanowano również szereg innych imprez sportowych i turystycznych, których największe nasilenie przypadło na 1 czerwca. Najważniejszymi były jednak: odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci znanego polskiego pedagoga, Janusza Korczaka oraz całodniowy festyn w Lasku Arkońskim.
Warto na zakończenie wspomnieć, iż król Maciuś I nie jest jedynym dziełem upamiętniającym Janusza Korczaka w Szczecinie. Na skraju skweru im. Telesfora Badetki, od strony ul. Zaleskiego istnieje kamień z tablicą, która głosi: Januszowi Korczakowi – Staremu Doktorowi – przyjacielowi wszystkich dzieci. Zuchy, harcerze i instruktorzy w XXV rocznicę nadania imienia Hufcowi ZHP Szczecin-Pogodno. 17 I 1988 r.
Od czasu odsłonięcia w roku 1961, pomnik nie zmieniał swojej lokalizacji.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.