Opublikowane przez gustloff w Pomniki.

Na tyłach Urzędu Miejskiego, przy ul. Karola Szymanowskiego, stoi wykonana z piaskowca sudeckiego fontanna Chłopca z harmonią. Autorem projektu i wykonawcą dzieła był znany berliński rzeźbiarz Hermann Hosaeus. Wysoka na prawie 3 metry rzeźba powstała około 1927 roku.


Podczas II wojny światowej utrącone zostały obie ręce chłopca oraz część harmonii. Ubytki te zrekonstruowano w latach 60-tych XX wieku i ponownie w 1995 roku (od 15 maja do 31 sierpnia). Umieszczona na osi Jasnych Błoni fontanna stanowi istotny akcent tego założenia przestrzennego.
Fontanna składa się z dużej misy w kształcie muszli, ustawionej wprost na ziemi, z dostawionego do misy wysokiego prostopadłościennego cokołu z grającym chłopcem. Ścianki misy stosunkowo niskie od strony zewnętrznej, wyższe od strony cokołu przylegają do niego tuż pod wąsatą paszczą ryby (być może suma), pełniącej funkcję wylewu wody. Kształt szerokiej paszczy podkreśla stanowiący jej obramienie zarys muszli.

Cokół zwieńczony jest płytą o profilowanym brzegu, stanowiącą podstawę dla rzeźby. Ta ostatnia przedstawia nagiego chłopca siedzącego na kamieniu, z rozciągniętą harmonią opartą na prawym kolanie. Proporcje ciała chłopca są krępe i przysadziste, nogi z których prawa wysunięta jest do przodu, a lewa odgięta do tyłu – krótkie i tęgie, korpus i ręce – z widocznymi objawami otyłości. Głowa grajka przechylona na lewe ramię, nakryta jest kapeluszem bez ronda, nałożonym na bujne, obcięte nad uchem włosy. Twarz zaokrąglona, usta otwarte do śpiewu. Na lewym boku cokołu rzeźby widnieje sygnatura jego twórcy: Hosaeus (płyta nad gzymsem słupa – po prawej).

W przewodnikach turystycznych rzeźba ta nazywana jest fontanną Janka Muzykanta.