Opublikowane przez gustloff w Pomniki.

Dwufiguralna rzeźba Herkulesa walczącego z Centaurem umieszczona została na górnej platformie schodów przy tarasach na Wałach Chrobrego (wówczas Hakenterrasse), naprzeciw gmachu Muzeum Narodowego (Stadtmuseum) około roku 1914.

Warto tutaj wspomnieć, że w spisie pomników z 1913 roku brano jeszcze pod uwagę możliwość postawienia w tym miejscu pomnika Fryderyka III. Architekci przymierzali się do tego, by ustawić go na głównym tarasie widokowym między rotundami. Pomnik ten nie bardzo jednak pasował do tego miejsca. Był po prostu za duży. Ostatecznie stanął więc walczący Herkules. Dzieło ufundowane przez szczecińskiego konsula Kiskera zaprojektował Ludwig Manzel.

Sama rzeźba wykonana w piaskowcu wysokości około 160 cm stoi na cokole ze sztucznego kamienia wysokości około 140 cm. Nawiązuje do kanonów sztuki starożytnej. Herkules przedstawiony został jako potężny, muskularny mężczyzna o łysej głowie, nagi. Odwrócony od widza, mocno pochylonymi ramionami ściskający w pasie ciało przeciwnika. Centaur na końskim, wspartym na tylnich nogach korpusie, dźwiga ludzki, męski tułów z łysą głową. Jego twarz z brodą jest lekko pochylona w stronę Herkulesa. W prawym wzniesionym w górę ramieniu ściska kamień, gotowy do zadania ciosu. Lewym ramieniem stara się oderwać od siebie Herkulesa. Górna część ciała Centaura wspiera się na czymś w rodzaju pnia.
Stanowi przykład rzeźby pełnej, wolnostojącej, pomimo tego, iż obecnie tworzy integralny element tarasu Wałów Chrobrego. Ustawiony około 1914 roku stoi na swoim miejscu do dziś.