Opublikowane przez Fitek-69 w Przemiany.

Zapraszam Państwa do podróży w lata 40-ste XX w. W miejsce, które w przedwojennym Dąbiu było miejscem ważniejszym niż kościół, hotele, parki i koszary.

W tym budynku od końca XVII w. zapadały wszystkie ważniejsze decyzje dotyczące Altdamm (Dąbia), to tu na pierwszym piętrze (dwa okna po lewej stronie) urzędował ostatni Burmistrz miasta Altdamm przed włączeniem go do Wielkiego Szczecina – Fritz Paulich. Ważną i bardzo ciekawą częścią ratusza była wybudowana w 1727 roku masywna wieża z dzwonem, który rozbrzbiewał zarówno przy pożarach, jak i przy ważnych uroczystościach miejskich. W 1887 roku wybudowano tylną, niewidoczną na przemianie, część ratusza, a ostatnią gruntowną renowację z kompletnym połączeniem dwóch budynków zakończono w 1931 roku. Wtedy to posadzono nowe drzewka, niektóre z nich rosną do dziś. Na widokówkach z początku wieku i z lat 20-tych możemy zobaczyć duże drzewa przypomniające las w środku miasta, właśnie one zostały wycięte i posadzono nowe. Ratusz nie przetrwał nawałnicy wojennej, choć jako jeden z niewielu budynków w tym rejonie miasta nadawał sie do odbudowy. Ówczesne władze postanowiły inaczej zagospodarować centrum dzielnicy. Pozostały tylko zdjęcia i żal.
Ta przemiana jest zapowiedzią artykułu i pięciu innych przemian, która ukaże sie za dwa tygodnie. Całość dotyczy przedwojennego Dąbia.