Kaiser Friedrich Platz – Podejuch / Plac Wolności – Podjuchy

W latach 1860 – 1870 utwardzono i wybrukowano drogę z Finkenwalde do Greifenhagen. W dość kręty sposób przecinała plac na którym w latach 1875 –1897 wybudowano Kościół St. Michaelis. W ten sposób w Podejuch powstał plac, który na przełomie następnych 100 lat tworzył centrum tej dzielnicy. Chciałbym wszystkich zaprosić na mały spacer po tym pięknie położonym placu i jego historii. Centralnym punktem placu był Pomnik Cesarza Friedricha II wystawiony Monarsze w 1902 roku przez społeczność Podejuch. Nazwa Kaiser Friedrich Platz przetrwała niezmiennie do 1923 roku, gdy pomysłem rajców miejskich zmieniono nazwę na Eichen Platz. Na przełomie 1933/34 roku powrócono do wcześniejszej nazwy. Po zakończeniu wojny plac przyjął nazwę placu Wolności. Różnice które zaszły na przełomie jednego wieku zobaczycie sami i sami ocenicie.

Podróż rozpoczynamy około 1916 – 1917 roku widokiem na Ratusz Miejski, w głębi widzimy kościół St. Michaelis i fragment budynku Stern Aphoteke Wilhelma Manna.

Na początku wieku na miejscu Ratusza stał Gasthof „Frank`s Garten”, którego właścicielem był Fritz Hoop – to ten budynek, który widzimy po lewej stronie patrząc się z wylotu Kaiser Friedrich Straße – ul. Twardej, z której w głębi widzimy Fischerstraße – ul. Karpią, z początku XX w, kościół i po prawej Stern Aphoteke.

Trzecim widokiem, który oglądamy, to widok na Dammerstraße – ul. Granitową, w latach 30-tych. Na wprost widzimy sklep z artykułami metalowymi Otto Wasse. Pod numerem 3 lokal i salę kinową miał Gerhard Manzke, a po drugiej stronie ulicy od początku wieku była piekarnia, której właścicielem w tych latach był Hermann Senkbeil. Ten zaciemniony budynek, którego bryłę widzimy po prawej stronie, stoi do dziś, a w latach 30-tych mieścił się tam sklep pana Brunn.

Wyżej wymieniony sklep, tylko że z początku wieku, widzimy tym razem od strony Dammerstraße – ul. Granitowej, i jest to sklep pana Artura Wieck, zawsze bardzo dobrze zaopatrzony we wszelakie artykuły.

Idąc prosto, koło pomnika, przechodzimy na drugą stronę ulicy i zatrzymujemy się koło ogrodu, gdzie stoi do dziś budynek. Widzimy nieduży dom zamykający Kaiser Friedrich Platz i dwie najważniejsze ulice przedwojennych Podjuch tj. Waldstraße – ul. Krzemienna i Bahnhofstraße – ul. Metalowa. Tu zakończymy wirtualne zwiedzanie placu – widokiem wielkich wieżowców i małego domku, który jako jeden z nielicznych przetrwał ponad 100 lat istnienia tego miejsca.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Przemiany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.