Remont stulecia

Rozpoczął się remont Ratusza Staromiejskiego. Zakres robót jest ogromny. Prace pochłoną 2,5 mln złotych.
Na razie ustawiono rusztowanie. Jednym z elementów remontu będzie bowiem oczyszczenie i konserwacja elewacji ratusza. To nie wszystko. Wymieniony zostanie dach, a także okna.
– Zakres prac jest bardzo duży i obejmuje cały budynek – przyznaje Józef Raniowski, dyrektor ds. administracyjnych Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Finansowany będzie ze środków unijnych.


Pieniądze, w sumie 12 mln zł, pozyskano ze ZPORR. Remont Ratusza pochłonie 2,5 mln zł. Pozostała część środków przeznaczona będzie na prace renowacyjne budynków należących do Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego i przy ul. Staromłyńskiej, a także komputeryzację całej instytucji.
Ratusz zmieni swój wygląd nie tylko na zewnątrz. W projekcie przewidziano zagospodarowanie poddasza na biura pracowników muzeum oraz powiększenie magazynów. Gruntownie wyremontowane zostaną też toalety.
– Zyskamy w ten sposób więcej miejsca – mówi Bogdana Kozińska, kierownik Muzeum Miasta Szczecina.
Prace rozpoczęły się w okresie niesprzyjającym remontowi. Dopóki pogoda pozwoli będą prowadzone na zewnątrz budynku. Nie możliwe jest jednak zdjęcie w tej chwili dachu i wykonanie nowego. Z tym poczekać trzeba będzie do wiosny.
– Wiele zależy od pogody – przyznaje Bogdana Kozińska. – Podczas zimy prace będą prowadzone głównie we środku obiektu.
Cały remont potrwa przynajmniej pół roku. W tym czasie Muzeum Miasta Szczecina znajdujące się w Ratuszu Staromiejskim działać ma normalnie. Będzie jednak można oglądać tylko ekspozycje stałe.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 24 XI 2005 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.