Kwesta na Cmentarzu Centralnym – podsumowanie

Ponad 11 tys. zł zebrano podczas kwesty, którą 1 listopada zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego. To dwa razy więcej niż w zeszłym roku.
– To olbrzymi sukces. Jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi Dorota Bartosz, sekretarz stowarzyszenia. – Życzliwość ludzi była niesamowita. Trudno nam oczywiście równać się do Powązek, ale widzimy, że ludzie przyzwyczajają się do naszej obecności na cmentarzu i przychylnie do nas podchodzą. Z kolei kwestujący coraz odważniej zachęcają do udziału w akcji i, co dla nas bardzo miłe, zapowiadają swoją obecność w przyszłym roku.

Zebrana suma wystarczy na konserwację nagrobka aktorki Stanisławy Engelówny, gwiazdy przedwojennego polskiego kina, która po wojnie mieszkała w Szczecinie, a także drugiego, niemieckiego nagrobka. Prawdopodobnie nie będzie to jednak nagrobek małżeństwa Hakenów (przedwojennego burmistrza Szczecina i jego żony) – koszty renowacji są w tym wypadku zbyt duże.
Kwestowało ok. 80 osób, wśród nich przede wszystkim szczecińscy artyści: aktorzy, muzycy, a także historycy sztuki, dziennikarze i członkowie Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego.
Za pieniądze zebrane w ubiegłym roku odrestaurowano nagrobek muzykologa Wacława Piotrowskiego i jego żony.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 3 XI 2005 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.