Opublikowane przez sedina w Ciekawostki.

Jednych drażniła, inni uważali, że to już niemal zabytek. Licząca ponad 30 lat wielka mapa centrum miasta i reklama Centrum Informacji Turystycznej znika ze ściany Komendy Wojewódzkiej Policji.
Nikt dokładnie nie pamięta, kiedy ścianę budynku komendy (od strony ul. Matejki) pokryła wielka mapa centrum Szczecina. Prawdopodobnie było to na początku lat 70. (na zdjęciach z Grudnia ’70 mapy jeszcze nie widać). Obok, na murze osłaniającym dziedziniec komendy, namalowano wielkie litery „it”, napis „Centrum Informacji Turystycznej”, adres „Jedności Narodowej 50c”, numer telefonu i teleksu (protoplasty faksu).


Już na początku lat 80. ta wielka informacja dla turystów była nieaktualna. Mimo to trwała dalej. Po wybudowaniu pl. Rodła zmienił się układ ulic. Potem wprowadzono nowe numery telefonów. Na reklamie jest pięciocyfrowy (428 32). Już w latach 80. obowiązywały sześcio-, a potem siedmiocyfrowe. Mimo wszystko reklama nadal widniała na murze. Drażniła jednak nie tylko archiwalnymi już informacjami, ale także coraz gorszym stanem. Brudna, coraz słabiej widoczna, gdzieniegdzie odpadająca wraz z tynkiem.
Komenda Wojewódzka Policji w końcu postanowiła odnowić ścianę.
– Mur jest ocieplany, ale żeby nie była to monotonna, jednokolorowa ściana, namalowane zostaną na niej okna – mówi komisarz Maciej Karczyński z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.
Ściana komendy, na której była mapa, już została pokryta styropianem. Wkrótce pod warstwą tynku znikną też stare numery telefonów informacji turystycznej.

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta Wyborcza, 27 X 2005 r.