Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

„Gazeta Wyborcza” w Szczecinie i poznańskie wydawnictwo Rebis wydały książkę „Z archiwum Sz. Śladem szczecińskim historii niezwykłych XX wieku”. Książka dostępna jest w szczecińskich sklepach, m.in. salonach EMPiK, Salonie Multimedialnym „Kolporter”, księgarniach Atut, Uczniowska i Los Gardenios (w Książnicy Pomorskiej). Dostępna też będzie w sprzedaży internetowej.
Książka zawiera 47 reportaży z najnowszej historii (głównie powojennej, ale także przedwojennej) Szczecina i Pomorza Zachodniego. Jest to wybór z ponad setki reportaży, które ukazywały się w szczecińskim dodatku do „Gazety Wyborczej” od listopada 2001 r. do czerwca 2004 r. pod wspólnym tytułem „Z archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych”. Niektóre zostały na nowo zredagowane lub uzupełnione o kolejne fakty. Autorami są przede wszystkim dziennikarze szczecińskiej „Gazety” oraz współpracujący z „Gazetą” miłośnicy historii miasta.

Teksty poruszają zarówno historie znane, swego czasu głośne w całym kraju, np. wybuch i pożar ropy w Karlinie, pożar kombinatu gastronomicznego Kaskada, piosenkarski fenomen Heleny Majdaniec, kulisy powstania Pomnika Czynu Polaków, jak i te zapomniane lub celowo przemilczane i przekłamane, np. atak na radziecki konsulat w grudniu 1956 r., proces Alfreda Kippera i Eugena Sharbatkego oskarżonych w latach 60. o szpiegostwo na rzecz Niemiec czy sprawa „Partyzanta”, który w latach 70. podkładanymi bombami szantażował miasto.
W książce znalazły się nie tylko historie tragiczne czy doniosłe historycznie (np. mało znane fakty z wizyty Nikity Chruszczowa i Michaiła Gorbaczowa w Szczecinie), ale także pozornie zwykłe jak np. opowieść o tym, jak narodził się paprykarz szczeciński. Są też reportaże o najwyższym w historii piłkarskiej reprezentacji Polski zwycięstwie odniesionym na stadionie Pogoni w 1963 r., o szczeciński dniach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, tajemniczych wiaduktach w samym sercu Puszczy Bukowej pod Szczecinem czy pierwszej polskiej mszy po wojnie i pierwszym seansie filmowym w polskim Szczecinie. Z niemieckiej historii miasta przeczytamy m.in. o największych transatlantykach budowanych w Szczecinie i jedynym lotniskowcu III Rzeszy, który w Szczecinie kończył swój żywot.
Książkę zamykają dwa reportaże, które drukowane były nie w szczecińskim „Z archiwum Sz.”, ale na ogólnopolskich stronach „Gazety Wyborczej” – „Wyprały Gierkowi koszulę” Adama Zadwornego (o strajku w szczecińskiej stoczni w styczniu 1971 r.) i „Zobaczyłam gąsienice, zobaczyłam niebo” Wojciecha Tochmana (o tragedii podczas uroczystego przejazdu wojsk przez Szczecin w październiku 1962 r.).
Wszystkie te historie zostały na nowo udokumentowane – dziennikarze dotarli do uczestników większości wydarzeń i nierzadko nowych świadków. Dopiero ich relacje i emocje podparte zachowanymi dokumentami (część z nich dopiero w ostatnich kilku latach została odtajniona) dały prawdziwy pełny obraz zdarzeń. „Z archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych XX wieku” nie jest bowiem zbiorem suchych faktów, nazwisk i dat. To nie jest podręcznik historii. To żywa, pasjonująca opowieść o najnowszych dziejach miasta i regionu pełna wstrząsających emocji i nowych faktów.
Całość, zilustrowana ponad setką w większości archiwalnych zdjęć, liczy 280 stron. Książkę współfinansuje miasto Szczecin. Patronem medialnym jest Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl.

Piotr Szyliński, Gazeta Wyborcza, 27 X 2005 r.