Opublikowane przez Busol w Wydarzenia.

Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, Dom Kultury „Klub Skolwin”, Książnica Pomorska, Zapraszają na promocję książki Radosława Gazińskiego i Piotra Fiuka „Szczecin-Skolwin”

28.10.2005 godz. 14.00, Książnica Pomorska, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin, AULA, stary gmach, III piętro.Nr 1 – Jasienica
Autor: KAZIMIERA KALITA SKWIRZYŃSKA
Zdjęcia: ANDRZEJ ŁAZOWSKI, KAZIMIERA KALITA SKWIRZYŃSKA

Jest jedną z najstarszych miejscowości w okolicach Szczecina. Może poszczycić się bogatą historią, którą przez kilka stuleci w okresie średniowiecza tworzyli osiedleni tu zakonnicy – kanonicy regularni, będący jedynym tego typu zakonem na terenie Pomorza. Po rozwiązaniu klasztoru, w XVI wieku posiadłości zakonne przejęli książęta szczecińscy, później zarządzali nimi namiestnicy szwedzcy i właściciele prywatni. W XIX stuleciu miejscowość znacznie się rozbudowała. Tu mieszkał i został pochowany uczony szczeciński L. Giesebrecht.

Wydawnictwo Foto Projekt, Szczecin 2003, ss. 94.

Nr 2 – Stolec Rzędziny Łęgi
Autor: KAZIMIERA KALITA SKWIRZYŃSKA, MIROSŁAW OPĘCHOWSKI
Zdjęcia: ANDRZEJ ŁAZOWSKI

W XIII wieku, w niewielkiej odległości od grodu powstała wieś Rzędziny, a na północ od niej druga wieś – Stolec. Miejscowości te leżą na terenie obecnej gminy Dobra i wyróżniają się spośród innych wsi wyjątkowo bogatą historią oraz wspólnymi związkami własnościowymi w okresie średniowiecza. W czasach nowożytnych związki pomiędzy Stolcem i Rzęzinami zostały zerwane, a losy każdej z tych wsi potoczyły sie odrębnie, przy czym niezwykle interesująco. Ksiażka dokładnie opisuje historię Stolca i Rzęzin od początków osadnictwa po czasy wspołczesne przedstawiając zabytki tamtejszej architektury. Całość dopełniają zdjęcia kolorowe i czarno-białe.

Wydawnictwo Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, Szczecin 2005, ss. 128.

Nr 3 – Szczecin-Skolwin
Autor: RADOSŁAW GAZIŃSKI, PIOTR FIUK
Zdjęcia: ANDRZEJ ŁAZOWSKI

Z uznaniem należy przywitać pojawienie się w obiegu czytlniczym, kolejnej pozycji z serii czas przestrzeń tożsamość. Po tomikach dotyczących Jasienicy (1) oraz Stolca Rzędzin Łęg (2), autorzy projektu swoim zainteresowaniem objęli tym razem obszar miasta Szczecina. Niewielkie monografie poszczególnych dzielnic Szczecina, przybliżą czytelnikom ich przeszłość i dzień dzisiejszy. Jako pierwszy zostanie zaprezentowany Skolwin, najbardziej na północ wysunięta dzielnica miasta. W granicach Szczecina od 1939 roku. Wczesniej, podszczecińska wieś o średniowiecznej metryce. Mimo zmian wynikających z industrializacji i urbanizacji, zachowało się w Skolwinie sporo elementów typowych dla wiejskiego pejzażu.

Wydawnictwo Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, Szczecin 2005, ss. 100.