Opublikowane przez Iwonka w Fotografie.

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Każdy z nas ma w pamięci wydarzenia jakie temu towarzyszą. Uśmiechnięte i opalone po wakacjach buziaki koleżanek i kolegów z klasy. Radość ze spotkania / mniejsza, że znowu trzeba chodzić do szkoły. Dzielenie się wspomnieniami i wrażeniami z minionych wakacji. Koledzy z klasy pokazujący zdjęcia, które przypominać im będą miły i beztroski czas odpoczynku i zabaw. Takie zdjęcia są bezcenną pamiątką minionych dni, miesięcy czy nawet lat.

Nasz portal otrzymał zbiór zdjęć robionych przez Pana Salamona. Zdjęcia te nie są pamiątką z wakacji, lecz przypominają o chwilach, gdy uczęszczało się do szkoły. Były one robione na przełomie lat 60-tych i 70-tych w klasach, w salach gimnastycznych, przed budynkiem szkolnym i upamiętniają różne wydarzenia z życia szkoły. Jest także wiele popularnych zdjęć klasowych.

Uczniowie zapamiętani na nich to dzisiaj dorośli już ludzie, mający własne dzieci, które szkołę będą pamiętać w nieco innych barwach. Istnieje spora różnica między obecną szkołą, a tą z przed 30-tu czy 40-tu lat. Inaczej wyglądały klasy, inaczej sama szkoła i teren wokół niej. Można to zobaczyć oglądając zdjęcia P. Salomona robione głównie w szkołach Śródmieścia między innymi takich jak: SP 1,3,5,10,19,20,27,34,40,41,43,48,53,54,55,56,57,60,61,62,63,65,69,70.

Ciekawe czy ktoś rozpozna na nich siebie lub swoich kolegów z dawnych lat. Kim są obecnie te młode wówczas osóbki, uśmiechające się podczas robienia zdjęcia, lub uczestniczące w różnego rodzaju organizowanych akademiach szkolnych, a także siedzące w ławkach jakże innych od tych dzisiejszych.

Kto pamięta okrągły otwór w ławce, w którym stał pojemnik na atrament, a na ławkach napisy pozostawione przez uczniów, którzy sądząc, że mają coś ważnego do zakomunikowania rysowali cyrklem napis trwale pozostający na ławce. Czarne tablice i biała kreda zostały zastąpione białymi tablicami, po których pisze się markerem.

Zdjęcia udostępnione przez P. Salomona być może pomogą chociaż na chwilę cofnąć się do tych beztroskich lat, kiedy jedynym obowiązkiem było przykładanie się do nauki, a czas wolny, którego przecież nie brakowało, spędzało się na podwórku przy trzepaku lub na boisku, a nie przy komputerze czy telewizorze.

Iwonka

Zapraszamy do galerii oraz do uzupełniania naszych zbiorów Waszymi.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy zakłądowi MINIFOT założonemu przez Pana Salamona i zapraszamy do lektury ciekawego artykułu poświęconego autorowi zdjeć