Opublikowane przez Busol w Wydarzenia.

Przedwojenny Szczecin na fotografii, w gazetach i filmie – wyjątkowy pokaz dla miłośników historii miasta już w piątek w klubie Delta. Wśród atrakcji przede wszystkim półgodzinny pokaz filmów kręconych w Szczecinie, mnóstwo zdjęć i pocztówek przedwojennego miasta.


– Niektórym mieszkańcom obrazy te są już zapewne znane, bo prezentowaliśmy je podczas seansów w kinie Helios na początku roku, ale warto je przypomnieć, bo to miasto, którego nie ma i tylko przy takich okazjach możemy do niego wrócić choć na chwilę – uważa Arkadiusz Bis, administrator portalu internetowego sedina.pl. – Przygotowaliśmy też kolejną porcję „szczecińskich przemian”, czyli fotografie fragmentów miasta przed wojną i teraz.

Na wystawie towarzyszącej pokazom będzie można obejrzeć również cykl „ślady przedwojennego miasta” – zdjęcia ukazujące fragmenty niemieckich napisów, które po latach wyłaniają się spod warstw farb na fasadach starych budynków, zabytkowe drzwi z niemiecką jeszcze skrzynką na pocztę, przedwojenna studzienka kanalizacyjna czy przyczółki nieistniejącego już mostu.

– Tę galerię powiększamy cały czas, ma wielu entuzjastów, podobnie jak stare filmy – mówi Arkadiusz Bis i zapowiada kolejną niespodziankę: – W ciągu ostatnich dni udało nam się zdobyć kręcony w 1939 r. obraz „Alarm auf Station III”. To fabularny film o przemytnikach alkoholu kręcony częściowo w Szczecinie. Wprawdzie jak na półtoragodzinną produkcję Szczecina jest tu bardzo mało, ale nas cieszy każdy obraz. Fragmenty tego filmu już niedługo będzie można zobaczyć na portalu sedina.pl, a może uda się i podczas piątkowego pokazu…

Impreza w MOK (klub Delta) przy ul. Racławickiej 10 w Dąbiu rozpocznie się jutro o godz. 16. Wstęp wolny. Pocztówki, fotografie i gazety ze starego Szczecina będzie można oglądać od wtorku do piątku w godz. 15-19 przynajmniej do końca września. Wszystkie dokumenty udostępnił Portal Miłośników Dawnego Szczecina „sedina.pl”.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 14 IX 2005 r.