Opublikowane przez Fitek-69 w Miejsca.

Mieliśmy wykonać zdjęcia cmentarza w Glinnej, miejsca pochówku ośmiu tysięcy żołnierzy niemieckich poległych na terenie Pomorza, dzięki uporczywej pracy ludzi, którzy pozwolili tym nieszczęśnikom powrócić do domu po wojennej tułaczce i w 30% odzyskać tożsamość.
W obu wojnach, na terenie Polski zginęło 850 tys. żołnierzy niemieckich i dzięki ciężkiej pracy V.D.K udało sie na terenie Polski zapewnić poległym godne miejsce ostatniego spoczynku.


Cmentarz Stare Czarnowo/Glinna (Neumark/Glien) Dzięki staraniom Volksbundu i przychylności rządu Polskiego przekazano nieopodal Parku Dendrologicznego ziemię na wieczyste urzytkowanie, pod cmentarz żołnierzy poległych w wojnach światowych. Jesienią 2000 r. żołnierze niemieccy i polscy ogrodzili teren cmentarza oraz wspólnie ustawili krzyż centralny, zamieniony później na krzyż kamienny.

Cmentarz do dziś nie został jeszcze oficjalnie otwarty.
3 VIII 2005 r., pada rzęsisty deszcz. Po wejściu na teren cmentarza następuje dziwna przemiana, tu czuję sie powiew nekropolii, powaga i zaduma, choć wyglądem daleko odbiega od zwykłego cmentarza – milczymy i wpadamy w dziwny nastrój, mieliśmy zrobić tylko parę fotek, a stojące w milczeniu białe szeregi krzyży porażaja, jeden krzyż to 300-stu ludzi i ich niedokończone historie, a deszcz padał i padał.

Podziękowania specjalne dla Pana Piotra, który nas oświecił i dla Andrzeja Ossowskiego i innych mu podobnych za ciężką pracę