Opublikowane przez Krasiu w Architektura i Urbanistyka.

Miasto przekazało Fundacji „Balet” budynek po dawnej olejarni przy ulicy Dębogórskiej. Po gruntownym remoncie obiektu ma tu powstać m.in. szkoła baletowa.

Budynek przy ul. Dębogórskiej 31-33 został przekazany w nieodpłatnie na 30 lat. Szczecińska Fundacja „Balet” otrzymała pozwolenie na prowadzenie tu działalności kulturalnej i oświatowej. 40 proc. powierzchni będzie mogło być wykorzystane na cele komercyjne.
Najważniejszym zadaniem Fundacji jest powołanie w Szczecinie szkoły baletowej stopnia podstawowego, średniego i wyższego.
– Mam nadzieję, że placówka zacznie działać już za około 5 lat – mówi Maria Andrzejewska, prezes Fundacji „Balet”. – Będzie to szkoła społeczna ponieważ ministerstwo już od dłuższego czasu nie wydaje zezwoleń na prowadzenie artystycznych szkół państwowych.
(…)
Dawna olejarnia jest jednak w fatalnym stanie. Część nie ma dachu. Najgorzej prezentuje się miejsce po spichlerzu. Złomiarze wynieśli wszystko, co się dało. Budynek wpisany jest do rejestru konserwatora zabytków. To z nim wszelkie prace renowacyjne muszą być uzgadniane. Do rozpoczęcia robót niezbędna będzie ekspertyza techniczna.
– Na pewno potrzebne są duże pieniądze na remont budynku, ale myślę, że powoli, małymi kroczkami uda się nam go wyremontować – zapewnia Maria Andrzejewska. – Teraz czekam jeszcze na oficjalną decyzję podpisaną przez prezydenta.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 17 VIII 2005 r.