Opublikowane przez Krasiu w Ciekawostki.

Szczecińskie tramwaje będą miały nowe barwy. Miejski Zakład Komunikacyjny przygotował trzy propozycje.

Obecnie tramwaje mają kolor biały. Kolorowa jest jedynie dolna część pojazdów – to granatowo czerwone pasy nawiązujące do barw Szczecina.
– Te barwy są niepraktyczne – mówi Krzysztof Turczyn, zastępca dyrektora MZK ds. eksploatacji. – Kolor biały trudno jest utrzymać.
MZK chce więc radykalnie zmienić wygląd tramwajów.
Przygotowane zostały trzy propozycje zmian. Dwa tramwaje już pomalowano i jeżdżą na swoich trasach, trzeci jest przygotowany do malowania i wyjedzie na tory za około dwa tygodnie.
Pierwsza propozycja nawiązuje do przedwojennych barw szczecińskich tramwajów. Pomalowano w ten sposób jeden z „Helmutów”. Niemal cały pojazd jest kremowy, jedynie pas na wysokości kół ma intensywną, czerwoną barwę.
Druga propozycja prezentowana jest na tramwaju typu 105. Środkowy pas pomalowany jest na kolor seledynowy. Górna część, na wysokości okien, i dolna – na wysokości kół – ma ciemno niebieskie barwy.
Trzecia propozycja jest w przygotowaniu. Tramwaj typu 102 (przegubowy) będzie miał ciemno szary dach, szaro-stalowy środkowy pas i karminowo-czerwoną część na wysokości okien i kół.
– To mój faworyt wśród tych trzech pomysłów – przyznaje Krzysztof Turczyn.
Wybór nie będzie jednak należał jedynie do dyrekcji MZK.
– Konsultujemy się w tej sprawie z Wydziałem Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego – mówi Krzysztof Turczyn. – Chcemy też zaprosić do dyskusji mieszkańców Szczecina.
Kiedy wszystkie trzy pojazdy będą już na ulicach MZK ogłosi na swojej stronie internetowej ankietę (będą też zdjęcia wozów).
– Głos mieszkańców będzie dla nas bardzo ważny – mówi dyrektor Turczyn.
MZK twierdzi, że przemalowanie szczecińskich tramwajów nie będzie wiązać się z jakimiś dodatkowymi kosztami. Wozy mają otrzymywać nowe barwy przy okazji remontów karoserii. Zamiast białą farbą zostaną pokryte nową.
– Szacujemy, że wszystkie tramwaje będą w nowych barwach dopiero za około trzy lata – mówi Krzysztof Turczyn.
Zdjęcia dwóch pomalowanych już wozów można zobaczyć na stronie internetowej serwisu hobbystycznego: http://www.mkm.szczecin.pl/news.php?detail=1121872061.news
Andrzej Kraśnicki jr, Głos Szczeciński, 12 VIII 2005 r.