Nowe zagospodarowanie pl. Solidarności

Pl. Solidarności zmienia wygląd. Przebudowywane są alejki, przycinana zieleń. W centralnym miejscu na trawniku stanie Anioł Wolności.

11-metrowa rzeźba przyjeżdża do Szczecina 17 sierpnia – do tego czasu okalająca plac istniejąca alejka spacerowa musi być odświeżona i przysypana specjalnym żwirem. Prace idą pełną parą – robotnicy kończą już układanie polbruku na narożnikach. Ale ze wszystkimi pracami nie uda się zdążyć. Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego wydarzenia Grudnia ’70 zaplanowano na 28 sierpnia.

– Teraz realizowany jest pierwszy etap, który obejmuje naprawę i wymianę nawierzchni alejek oraz przygotowanie trawnika – informuje Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych. – Do tego czasu będą też przeprowadzone cięcia sanitarne całej zieleni.

Pomnik – zwrócony w stronę Bramy Królewskiej – stanie w centralnej części placu. Do Szczecina przyjedzie w kawałkach. Jego montaż zajmie trzy dni. Zgodnie z projektem teren wokół wyłożony powinien być płytami granitowymi tak, aby był dostęp do rzeźby, ale to zostanie uzupełnione po odsłonięciu pomnika. Na czas uroczystości wokół Anioła Wolności rozłożony będzie trawnik dywanowy.

Ostateczny wygląd pl. Solidarności zyska więc dopiero po wakacjach. Wówczas zbudowana zostanie też ścieżka z tyłu pomnika (wzdłuż pl. św. Piotra i Pawła), która będzie łączyć się z płytami granitowymi. Cały plac ma być oświetlony – zarówno przy pomniku, jak i w pobliżu ławeczek, które mają stanąć wokół.

Zieleń nie zmieni się bardzo – przesadzonych będzie tylko kilka krzewów i drzew, które rosną w miejscu, gdzie mają być wyłożone granitowe płyty, uzupełnione też zostaną drzewa w szpalerach wokół placu.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 10 VIII 2005 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.