Pieniądze z funduszu ZPORR

Będą pieniądze z Unii na budowę iglicy na szczecińskiej katedrze. Będą także na budowę ośmiu boisk w województwie. Dzieląc pieniądze, zarząd województwa wrócił do opinii ekspertów.

Uchwały w sprawie dotacji z funduszu ZPORR zarząd podjął niespodziewanie podczas poniedziałkowego posiedzenia. Marszałek Zygmunt Meyer przyjechał na posiedzenie mimo urlopu. Wczoraj dokumenty zostały upublicznione.

Sprawa unijnych dotacji budziła emocje od kilku tygodni. Chodziło o niejasne rozgrywki w Regionalnym Komitecie Sterującym, który opracowywał dla marszałka listy z rekomendowanymi projektami. Projekty wcześniej opiniowali eksperci – przyznając punkty, ustalali miejsce danego projektu w kolejce po pieniądze. Nad tak przygotowaną listą zasiadał następnie RKS, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele gmin. Po jego obradach listy zmieniały się niekiedy nie do poznania. Tak było z projektami z dziedziny kultury i turystyki (pisaliśmy o tym na początku lipca) oraz edukacji i sportu. Członkowie RKS przewrócili do góry nogami kolejność ustaloną przez ekspertów. Projekty, które uzyskały dużo niższą liczbę punktów u specjalistów, niespodziewanie wyszły na prowadzenie po RKS-ie, a te ocenione przez ekspertów wysoko, spadły. W ten sposób straciła np. szczecińska katedra (u ekspertów pierwsza), której modernizacja stanęła pod znakiem zapytania i projekt „Euroboiska” przygotowany przez osiem zachodniopomorskich gmin (eksperci dali mu aż 93 proc. punktów na 100 możliwych!). W jego ramach miało powstać osiem pełnowymiarowych sztucznych boisk w gminach i cały system szkoleń sportowych dla młodzieży. Po RKS-ie spadł na siódmą pozycję (przegrał m.in. z projektem modernizacji sali sportowej w Myśliborzu, której eksperci przyznali zaledwie 60 punktów, czyli niezbędne minimum).

– Co z tego, że nasz projekt był najlepszy, w RKS-ie wygrywają partykularne interesy – żalił się „Gazecie” po posiedzeniu RKS-u anonimowo jeden z twórców projektu „Euroboiska”.

Zarząd województwa postanowił jednak trzymać się opinii ekspertów i przyznając pieniądze w przypadku obu list przywrócił kolejność projektów sprzed obrad RKS-u.

Dzięki temu będą pieniądze na budowę iglicy katedry i na budowę ośmiu boisk.

O decyzji zarządu województwa twórcy Euroboisk dowiedzieli się od nas. Przyjęli wiadomość z ulgą. Zenon Rychliczek, zastępca starosty drawskiego, z którego terenu aż trzy gminy uczestniczyły w projekcie, stwierdził tylko: – Nie chcę komentować tej sytuacji, należy się cieszyć, że dwa organy z trzech uznały ten projekt za bardzo dobry.

Na poniedziałkowym posiedzeniu zarząd podjął też uchwały dotyczące: dróg i komunikacji, ochrony środowiska, infrastruktury społeczeństwa informacyjnego, rozwoju obszarów wiejskich, rewitalizacji, ochrony zdrowia. Szczegółowe informacje o tym, które projekty dostały dotacje, można znaleźć w internecie na stronie: www.um-zachodniopomorskie.pl

Teraz listy projektów trafią do wojewody – to on podpisuje umowy z wnioskodawcami.

Szczecińskie projekty, które na pewno dostaną pieniądze

1. budowa sceny kameralnej Teatru Współczesnego na deptaku Bogusława;

2. rewitalizacja budynku rektoratu PAM przy ul. Rybackiej;

3. poprawa stanu infrastruktury społeczno-edukacyjnej w ramach rewitalizacji gmachu Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej;

4. izolacja i docieplenie budynku Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu;

5. modernizacja lokalu Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem przy ul. Wielkopolskiej;

6. rewaloryzacja i modernizacja katedry św. Jakuba (m.in. budowa iglicy);

7. I etap modernizacji ul. Niedźwiedziej;

8. budowa ronda ulic: Ku Słońcu, Derdowskiego, Dworska;

9. przebudowa ul. Przyjaciół Żołnierza w ramach budowy obwodnicy śródmiejskiej;

10. zakup tramwajów i remont torowiska na ul. Ku Słońcu;

11. trzy projekty Politechniki Szczecińskiej, w tym poprawa infrastruktury sanitarnej w akademiku przy ul. Szwoleżerów;

12. projekt Uniwersytetu Szczecińskiego: przebudowa i modernizacja budynku przy ul. Wawrzyniaka 15;

13. dostosowanie bazy sprzętowej szpitala w Zdrojach do standardów w Intensywnej Terapii Noworodka;

14. Wrota Zachodniopomorskie – usługi elektroniczne przygotowane przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzkie;

15. e-Urząd – usługi elektroniczne dla interesantów Urzędu Miejskiego;

16. budowa łącza teleinformatycznego między Uniwersytetem a Politechniką Szczecińską;

17. Zachodniopomorski Program Szkolenia Młodzieży Piłkarskiej i Rozwoju Infrastruktury Sportowej „Euroboiska” (do negocjacji).

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 2 VIII 2005 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.