Opublikowane przez sedina w Ciekawostki.

Średniowieczna kostka do gry, grzebień, trochę zwierzęcych kości – to pierwsze znaleziska przy fontannie. Archeologowie przeszukują dziurę pod nowy fundament.
Badania rozpoczęły się w tym tygodniu i choć Sławomir Słowiński, szef pracowni archeologicznej Zamku Książąt Pomorskich, zastrzega, że to dopiero wstępny etap, są już pierwsze ciekawostki. Z ziemi przy fontannie archeolodzy wyjęli m.in. zwierzęce kości, prawdopodobnie pozostałości po jedzeniu sprzed wieków, grzebień i średniowieczną, zrobioną z poroża kostkę do gry. Skąd się tam wzięły?

– Teren, na którym stoi fontanna, pełnił funkcję rynku. Być może ktoś je tam kiedyś po prostu zgubił – przypuszcza Sławomir Słowiński.
Wszystkie przedmioty mają być oczyszczone i poddane analizie. Co jeszcze kryje ziemia przy fontannie, na razie nie wiadomo. Trudno też określić, jak długo potrwają badania.
Badania archeologiczne na pl. Orła Białego są możliwie dzięki trwającej właśnie renowacji barokowej fontanny. Zabytek jest rozłożony na kawałki i ułożony na placu kilka metrów od miejsca, w którym stał. Stary ceglany fundament został rozebrany, ma go zastąpić nowy. Zanim się pojawi, teren dokładnie przeszukają archeolodzy.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 27 VII 2005 r.