Opublikowane przez Busol w Ciekawostki.

Będzie ważył 300 kg. Rozdamy go szczecinianom w najbliższą sobotę na Jasnych Błoniach. W ten sposób „Gazeta” chce uczcić okrągłe urodziny szanownego jubilata, jakim jest miasto Szczecin. Urodzinowy tort powstanie w szczecińskiej cukierni Woźniak. Długi na ponad 12 m tort będziemy rozdawać mieszkańcom w najbliższą sobotę o godz. 18 na Jasnych Błoniach pod Pomnikiem Czynu Polaków. Śmietankowo-truskawkowy wypiek podzielimy na trzy tys. porcji. Kształt tortu zaprojektował właściciel cukierni. Pieczenie tego olbrzyma rozpocznie się w czwartek.

Aleksandra Warska: Upieczenie 300-kilogramowego tortu to nie lada wyzwanie!

Wacław Woźniak, właściciel cukierni: Dla cukiernika z doświadczeniem to żaden kłopot. To jak dla dobrej gospodyni przyrządzić schabowego z kapustą. Obawiamy się tylko jednego – pogody. Sobota zapowiada się upalnie, a tort z owocami i śmietaną w upale długo nie postoi. A przecież to uroczysta okazja i tort musi być doskonały.

Jaki tort przygotują Pana cukiernicy?

– Nie zdradzę wszystkich szczegółów, ale na pewno będą na nim elementy 60-lecia i te związane ze Szczecinem. Wybrałem smak truskawkowy, bo to przecież sezon na te owoce. Truskawki będą pochodziły z podszczecińskich plantacji.

Ile czasu potrzeba, aby upiec taki kolos?

– Przygotowania zaczniemy dwa dni wcześniej, czyli od czwartku. Najpierw biszkopt, potem przyrządzona zostanie śmietana. Na koniec czeka nas jeszcze dekoracja. Pracować będziemy do ostatniej chwili, a potem w specjalnych chłodniach ciasto przewieziemy na Jasne Błonia.

Urodzeni 5 lipca

Chcemy, aby szczecinianie pomogli nam w rozdawaniu tortu. Musicie spełnić tylko jeden warunek – obchodzić urodziny 5 lipca, gdyż tego dnia 60 lat temu Polacy ostatecznie przejęli administrowanie Szczecinem. Pierwsze dziesięć osób, które skontaktują się z nami, będzie wraz z pracownikami szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej” częstować gości słodkim wypiekiem.

Chętnych prosimy o kontakt pod tel. 481 83 12 lub e-mailem: aleksandra.warska@szczecin.agora.pl.

Rekordowy tort

Największy na świecie tort upiekli poznańscy cukiernicy z okazji 750-lecia lokacji Poznania w 2003 r. Początkowo wypiek miał ważyć 750 kg. Ostatecznie było to 1053 kg. Tort trafił do „Księgi rekordów” Guinnessa.

W 2000 r. z okazji 55-lecia przejęcia przez Polaków administracji Szczecina mieszkańcy zjedli 175-kilogramowy tort.

Aleksandra Warska, Gazeta Wyborcza, 27 VI 2005 r.