Opublikowane przez Krasiu w Pomniki.

Z inicjatywy i za pieniądze przedwojennych mieszkańców Szczecina na Cmentarzu Centralnym odtworzony zostanie pomnik współtwórcy nekropolii Georga Hanniga.

Skromny pomnik upamiętniający współtwórcę jednego z największych i najpiękniejszych w Europie cmentarzy stoi niedaleko kaplicy (nie jest to nagrobek, bo Hannig zmarł w Szwajcarii).
Na niskiej, kamiennej kolumnie widnieje napis „Georg Hannig 1872-1934” oraz informacja, że Hannig w latach 1900-1924 był dyrektorem szczecińskiego cmentarza. Na kolumnie ustawione było zrobione z betonu popiersie Hanniga. Ktoś po wojnie je rozbił. Teraz zostanie odtworzone.

Tak jak oryginał

Odsłonięcie pomnika z nowym popiersiem zaplanowane zostało na 25 czerwca.
– W uroczystości wezmą udział przedwojenni mieszkańcy Szczecina, którzy sfinansowali odtworzenie popiersia Georga Hanniga – mówi Maria Michalak, kierownik Cmentarza Centralnego.
Mieszkający dziś w Lubece dawni szczecinianie, zrzeszeni w „Heimatkreis Stettin”, byli też inicjatorem całego przedsięwzięcia.
– Nowe popiersie powstaje jednak w Polsce – mówi Maria Michalak. – Zrekonstruowane jest na podstawie starej ikonografii. Wierność oryginałowi była warunkiem udzielenia nam przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zgody na odtworzenie pomnika.
Zniszczone po wojnie popiersie trafiło już do szczecińskiego muzeum.

Piękne, niepowtarzalne

Na cmentarzu trwają też obecnie prace przy renowacji pomnika stojącego na grobie Wilhelma Meyera Schwartau. Meyer był wybitnym szczecińskim architektem, współautorem dzisiejszych Wałów Chrobrego, a także Cmentarza Centralnego. Ratowane są też inne przedwojenne nagrobki, które leżą zagrzebany w ziemi. Do tej pory odnaleziono ich 56.
– Są przepiękne i niepowtarzalne – mówi Maria Michalak.
akr (Krasiu) „Głos Szczeciński” 11 czerwiec

Dyrektor i ogrodnik

Georg Hannig urodził się w 1872 roku w Berlinie. Był dyplomowanym ogrodnikiem, praktykował między innymi w ogrodach Wersalu. Był doradcą przy zakładaniu i pielęgnacji parków w całej Europie. Na początku XX wieku osiadł w Szczecinie, gdzie z Wilhelmem Meyerem zaprojektował Cmentarz Centralny. Był później jego długoletnim dyrektorem. Na początku lat 30. przeniósł się do Szwajcarii, gdzie zmarł w 1934 roku.