Kellerbecker Muhle – zapomniana dolina

10 V 1924 roku pociąg relacji Finkenwalde – Neumark wjeżdza powoli na stację Kellerbecker Muhle. Tego roku wiosna zawitała bardzo wcześnie.Drzewa porastające obrzeża Buchheide zazieleniły się już w kwietniu. Jest dokładnie 11:05, gdy pociąg ruszył w dalszą trasę, a z niewielkiego drewnianego budynku poprzez tory w kierunku lasu ruszyła grupka mężczyzn i kobiet z dziećmi. Celem ich krótkiej drogi był młyn stojący na zboczu wzniesienia, w którego cieniu przy rozwidleniu strumienia znajdował się bardzo znany na prawobrzeżu zajazd. Przed goścmi po zejściu w dolinę rozpościerał się sielankowy widiok.
Stoły przygotowane na przyjecie nawet setki gości, swojska kuchnia, dobre piwo i wino,a wszystko to w cieniu lasu i szumu strumienia przepływającego przez Kellerbecker Muhle.
Maj, rok 2005 – ciężko trafić w to piękne miejsce i ciężko je rozpoznać, lecz z tego co widzę na własne oczy jest to miejsce zaczarowane, ta sama droga,ten sam strumień,tylko nie ma wysokiego budynku, są same ruiny poprzez których środek biegnie rozkopany trakt. Wszystko zarośnięte drzewami i bluszczem, kto by to rozpoznał.
Jednak wystarczyły dwa tygodnie kopania i spod zwałów ziemi powoli wyłoniły się wszystkie drobne szczegóły, zarys budynku, droga dojazdowa, kostka brukowa na dziedzińcu, ogrodzenie i ogromne ilości ceramiki oraz szkła użytkowego, którego ilości wprowadziły mnie w stan małego szoku.Jednocześnie spoglądając na stare widokówki nie zdajemy sobie sprawy z jednego oszustwa, które historia skrywała tyle lat. Ten stary młyn nie korzystał z naturalnego żródła energii jakim jest strumień, tylko za pomocą wodociągu woda była doprowadzana rurami za budynkiem na wysokości pierwszego piętra i to ten system dostarczał potrzebnej siły napędowej.Opuszczając ten teren można popaść w stan zadumy, gdyż Kellerbecker Muhle pozostanie tylko ciekawostką na mapie przedwojennego niemieckiego Szczecina i tylko na mostku prowadzącym od Kłobucka do Jezierzyc, ktoś zaraz po wojnie wyrył nożem orła i napisał: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”

Zapraszam do galerii

Fitek-69

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.