Opublikowane przez Busol w Ciekawostki.

Gratka dla filatelistów. W serii „Miasta polskie” jest nowy znaczek. Jego tematem jest Szczecin. Ukazał się z okazji 60-lecia Poczty Polskiej na Pomorzu Zachodnim. Pokazano go w piątek na zakończenie jubileuszowej wystawy.

Znaczek to pomysł Danuty Sochaczewskiej, wtedy zastępczyni dyrektora okręgu (awansowała do Warszawy), która zaproponowała, by w ten sposób uczcić jubileusz zachodniopomorskiej poczty. Autorką projektu jest Maria Dziekańska z warszawskiego Studia P. W piątek podczas oficjalnej prezentacji jednym jej pomysł przypadł do gustu, inni krytykowali go za niewymyślną formę. – Mnie się nie bardzo podoba. Niczym mnie nie zaskoczył – przyznał Zdzisław Mąka, jeden z najbardziej znanych szczecińskich filatelistów.

Eugenia Bragin, rzeczniczka Dyrektora Okręgu Poczty tłumaczy: – Jest prosty i dla mnie ciekawy. Powstawał niesłychanie szybko. Od pomysłu do wydania minął zaledwie miesiąc.

Znaczek można kupić w urzędzie przy ul. Bogurodzicy. Pokazano go wczoraj podczas oficjalnego zamknięcia wystawy „60 lat Poczty Polskiej na Pomorzu Zachodnim”. Ale jeszcze do niedzieli w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego zobaczyć możemy cenne eksponaty, m.in. zbiór pierwszego polskiego prezydenta Szczecina Piotra Zaremby oraz wystawę poświęconą Papieżowi.

Szczecińskie znaczki

Motywy szczecińskie można odnaleźć na 23 znaczkach wydanych przez Pocztę Polską. Już w kwietniu 1945 r. ukazał się pierwszy z serii „Liga Morska” z zaznaczonymi na mapie Szczecinem i Gdańskiem. Kolejny wyemitowano na Święto Morza w lipcu 1946 r. Wały Chrobrego trzykrotnie inspirowały projektantów: pierwszy raz z okazji dziesięciolecia odzyskania Ziem Zachodnich w 1955 r., następny w serii znaczków na przesyłki lotnicze i w końcu w projekcie właśnie promowanym.

W serii „Historyczne miasta polskie” w roku 1960 ukazano widok średniowiecznego portu. Rok później ukazały się dwa w serii „Polskie Ziemie Zachodnie”. Na jednym widzimy pieczęć księcia Barnima I, na drugim nabrzeże. 8 maja 1965 r. wyemitowano znaczki z herbami siedmiu miast, m.in. Szczecina. Podobny pomysł wykorzystano pięć lat później z okazji „25-lecia zjednoczenia z macierzą”.

Z turystyką związane są znaczki z lat 1966 i 1969. Pierwszy obrazuje mapę Polski z symbolami miast (Szczecin – port). Na następnym widzimy zamek, Basztę Siedmiu Płaszczy i port.

Port stał się tematem także wydanych w 1976 r. w serii „Polskie porty” dwóch znaczków przedstawiających m.in. m/s „Ziemia Szczecińska”.

Same święta filatelistów były okazją do wydania walorów kolekcjonerskich. W październiku 1971 w Szczecinie odbyła się ogólnopolska wystawa, na którą wyemitowano okolicznościowy blok. W 1998 r. na XVII Zjazd Polskiego Związku Filatelistów powstał jeden z najciekawszych szczecińskich znaczków – techniką stalorytniczą wykonał go Czesław Słania, artysta ceniony w Polsce i za granicą. To panorama XVII-wiecznego Szczecina.

Zdobywca Grand Prix

30 najciekawszych zbiorów udostępnionych na wystawę „60 lat Poczty Polskiej na Pomorzu Zachodnim” zdobyło wczoraj medale i wyróżnienia (m.in. za eksponaty: „Korespondencja polskich jeńców wojennych 1939-1945”, „Polska Poczta Morska” i „Unia Europejska”).

Grand Prix otrzymał Zdzisław Mąka za „Szczecińskie formularze telegramów z II połowy XIX w. Na wystawie można obejrzeć także jego unikatową serię wydaną na pierwszą rocznicę Krajowej Rady Narodowej.

Zdzisław Mąka urodził się w Szczecinie. Znaczki zaczął kolekcjonować jako sześciolatek. Podkreśla, że jest wychowankiem Józefa Grabarczyka, „dobrego ducha młodzieży filatelistycznej”. Tematem pasjonującym Mąkę jest właśnie historia Szczecina.

ma, Gazeta Wyborcza, 3 VI 2005