Opublikowane przez woti w Wydarzenia.

Późnym wieczorem, a właściwie wczesną nocką, odbyło się niemal godzinne spotkanie przed mikrofonem Polskiego Radia w Szczecinie. Fakt, iż miało ono miejsce w Dniu Dziecka, wcale nie był głównym powodem, dla którego w audycji wzięła udział dziewczyna, której jeszcze dość daleko do matury – Agnieszka Miczkuła, uczennica Gimnazjum Miejskiego nr 21 w Szczecinie. Powodem zaproszenia jej do studia było to, że udało jej się znaleźć pana Bronisława Brzozowskiego, który opowiada bardzo ciekawe historie o końcu wojny i pierwszych dniach w Szczecinie – i że znakomicie to opisała.
Pan Bronisław także uczestniczył w tym spotkaniu – telefonicznie. Było bardzo miło, bo okazało się, że uzbrojona formacja SOS (wyjaśnienie skrótu znajdziecie w treści nagrodzonej pracy), której był członkiem – ochraniała także Polskie Radio anno domini 1945… i pani redaktor Agata Foltyn uznała za stosowne mu podziękować.

W studio gościła także pani Anna Witkowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 74 na Osiedlu Bukowym, która obszernie opowiadała o tym, jak dobry nauczyciel może zachęcić swoich podopiecznych do aktywnego poznawania historii – poprzez historię swoich bliskich i swojego miasta. Część wyników pracy jej i „jej” dzieciaków możecie przypomnieć sobie w dziale „PAMIĘTNIKI”, a znacznie więcej zobaczycie na wystawie, która będzie towarzyszyła wręczaniu nagród laureatom naszego konkursu.
W audycji wzięli też udział, co prawie oczywiste – „BUSOL” i „WOTI”, którzy starali się (jak zwykle) prezentować słuchaczom „sedinę.pl”, a „Woti” po raz kolejny zaprosił wszystkich zainteresowanych do przybycia na uroczystość wręczenia nagród (Wały Chrobrego, 11 czerwca, godz. 11).

A tu skromna galeria z Radia

Jest jeszcze jeden wynik tej audycji – redakcja „sediny.pl” postanowiła przypomnieć treść pracy Agnieszki Miczkuły „OMNE PRINCIPIUM DIFFICILE”, dzięki której będziemy mogli odwiedzić kilka szczecińskich knajpek oraz poznać te strony stosunków polsko – niemieckim w powojennym Szczecinie, o których nawet Prezydent Zaremba nie miał okazji się dowiedzieć.
Nim jednak poznacie te perłę – przypomnimy wam fragmenty kilku innych, nagrodzonych prac. Życzymy cierpliwości w oczekiwaniu na „KAŻDY POCZĄTEK JEST TRUDNY” i dobrej lektury.

Wojciech Banaszak