Tajemnice Sediny: Część 5 – Ile jest Sedin?

Pytanie jest przewrotne, albowiem odpowiedzieć na nie można na kilka sposobów, z których ja tutaj podaję dwa:
1/ Każdy szczeciński patriota i wyznawca „Matki Rybaków i Marynarzy, etc.” niezachwianie wierzy, że „jest tylko jedna prawdziwa Sedina”.
2/ Znajdą się jednak i tacy, którzy całkowicie przekonani są o słuszności „opcji zerowej” – nazwijmy ich racjonalistami. Opierają się „w zasadzie pewnych” informacjach – dla nich jest już niemal w 99,99(9)% oczywiste, że Sedinę zlikwidowali hitlerowcy w drugiej połowie ostatniej wojny światowej, kiedy uznali, że brąz lepiej sprawdza się w amunicji niż na pomniku (swoją drogą ciekawe, dlaczego „hakenkrojce” nie podnieśli zachłannej ręki na pomniki pruskich władców ziem pomorskich – czyżby bardziej obawiali się kaizerskich duchów niż zemsty patronki mieszczan szczecińskich?).
Żarty na bok – pomnik Sediny rozebrano. Na szczęście profesor Manzel wykonał kilka kopii postaci Sediny – ile jednak i gdzie one teraz są?

Naprawdę jestem ciekaw, czy ktokolwiek wie, ile kopii rzeźby patronki Szczecina wykonano w berlińskiej pracowni Manzla. Zresztą – czy na pewno wykonano je właśnie tam? Nie potwierdzona wieść niesie, że figurek tych odlano 5 (słownie: pięć), a w Szczecinie znajdują się trzy z nich… O dwóch, które przedstawię dalej, wiem na pewno, natomiast co do trzeciej nie mam pewności – podpowiedziano mi jedynie, że miała być widziana na biurku pana Marka Koćmiela, kiedy kierował „Szczecińską Strefą Wolnocłową”. Mój informator zastrzegł jednak, że ta wiadomość nie jest oficjalna i nie zdołałem jej potwierdzić.
Nie można wykluczyć, że w tym „wolnocłowym” przypadku mamy do czynienia z kopią, którą widziano na wystawie jednego z niemieckich muzeów, bodajże w Greisfaldzie (jednak i w tym przypadku nie mam całkowitej pewności „adresu”).
Na pewno natomiast jedną z „Małych Sedin” (pieszczotliwie zwaną też Manzelką) można obecnie zobaczyć w Starym Ratuszu, w Muzeum Historii Miasta. Kierownictwo Muzeum Narodowego, specjalnie dla czytelników „Sediny”, umożliwiło mi obfotografowanie tej rzeźby i dlatego można ją tutaj obejrzeć ze wszystkich stron (zainteresowanym zalecam obejrzenie jej na miejscu, w muzeum – tylko tam można dopatrzyć się większej ilości szczegółów):

Druga, niemal identyczna kopia, znajduje się w siedzibie dyrekcji jednego ze szczecińskich banków (niestety, nie udzielono mi zezwolenia na podanie jego nazwy i adresu, zapewne w obawie przed szturmem zainteresowanych „sedinowiczów” 😉 ). Jak mi wiadomo, ta kopia była już wiele lat temu przedstawiana w szczecińskich gazetach – ale jedynie w wersji czarno-białej i nie ze wszystkich stron. Teraz zaś przedstawiam ją niemal w trzech wymiarach, podpisaną i opisaną:


Fot.1. Zbliżenie: Kto tak twardo umie spojrzeć prosto w oczy?


Fot.2. Duma: Tak właśnie musieli postrzegać Sedinę stojącą na dziobie swej pomorskiej łodzi ci, którzy od strony Odry i dworca kolejowego zmierzali do Szczecina.


Fot.3. Tajemnica pękniętej rei: Przypominam sobie, że kiedy lata temu jeden z dziennikarzy odkrył dla nas Sedinę, rozważano nad możliwościami naprawy tej kopii i odbudowy pomnika.


Fot.4. Wiara i nadzieja: Na tym ujęciu widać, jak (nie)długa jest reja i jak niewielkiego żagla potrzebowała Sedina dla swej łodzi. Czyżby szczecinianie wierzyli, że zawsze będą tu wiały sprzyjające wiatry?


Fot. 5. Rufa: Miejsce, gdzie okrętom wypisują nazwę portu macierzystego i armatora…


Fot. 6. Napisy: Wiadomo, że po wojnie ta figurka należała do Narodowego Banku Polskiego. Być może przed wojną do innego banku – potem był zapewne Urząd Likwidacyjny…


Fot.7. Zwrot: W tył przez lewe ramię… Czy odeszła na zawsze?

Jak widać, tajemnic Sediny jest wiele, może nawet tak dużo, jak legend o szczecińskich podziemiach i tunelach ze Szczecina po Stargard. Teraz jednak marzy mi się co innego, niż ich wyjaśnienie – chciałbym, aby nie tylko na barkach Komitetu Odbudowy Sediny spoczywała Jej najbliższa przyszłość.

Wojciech Banaszak

Wszystkie fotografie zostały wykonane jesienią 2004r. przez autora artykułu,
dzięki życzliwości właścicieli rzeźb.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Tajemnice Sediny: Część 5 – Ile jest Sedin?

  1. Pingback: sedina.pl » Blog Archive » (16 I 2007) Pomniki

Możliwość komentowania jest wyłączona.