Opublikowane przez Busol w Wydarzenia.

Dwie fotografie – sprzed ponad 60 lat i współczesna. Na obu widać to samo: Szczecin. Jak się zmienił? Co bezpowrotnie straciliśmy w czasie wojny? Co powstało od nowa? Jak przekształciliśmy miasto przez dziesięciolecia? Wszystko to będzie można zobaczyć już w ten weekend w „Gazecie Wyborczej”

Obie fotografie – historyczna i współczesna – w formie dużego plakatu z opisem i historycznymi fotografiami zostaną dołączone do „Gazety Wyborczej” w piątek (lotnicze zdjęcie historyczne) i w sobotę (fotografia współczesna).

Niespodziankę dla miłośników Szczecina „Gazeta Wyborcza” przygotowała wspólnie z portalem sedina.pl i wydziałem strategii, rozwoju i promocji Urzędu Miejskiego.

Kinga Konieczny: Skąd ma Pan to zdjęcie?

Andrzej Mażul-Guty, właściciel zdjęcia Szczecina z 1944 r.: Jestem członkiem Stowarzyszenia Archeologii Militarnej „Pomorze” i przeszukując, trafiłem na informacje o firmie Luftbilddatenbank Würzburg Ing. Büro Dr. HG Carls, która posiada archiwum zdjęć obejmujące terytorium Niemiec sprzed 1939 r. Zapytałem ją o szczecińskie dokumenty. W odpowiedzi dostałem trzy zdjęcia, m.in. to, które zostanie opublikowane w „Gazecie”.

Do czego służyło takie zdjęcie?

– Moim zdaniem fotografia, którą będzie można zobaczyć w „Gazecie”, to część serii zdjęć wykonanych po bombardowaniach, dokumentujących ich skutki. Razem z nią otrzymałem też drugą, wykonaną z dużej wysokości, na której widać całe miasto – to moim zdaniem nadaje się świetnie do nawigacji [od 20 maja zdjęcie będzie dostępne na www.sedina.pl – red.]. Wykonali je na pewno Brytyjczycy, którym podlegało rozpoznanie Pomorza.

Co zamierza Pan zrobić ze zdjęciami?

– Zastanawiałem się, jak je wykorzystać. Na szczęście powstał portal sedina.pl [poświęcony miastu i jego historii – red.] i uznałem, że to rozsądne miejsce na umieszczenie tego typu dokumentu.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 15 V 2005 r.