Opublikowane przez GRYF w Pomniki.

Opuszczając Jasne Błonia i przechodząc jednym z dwóch przejazdów pod budynkiem Urzędu Miejskiego trafiamy na plac Armii Krajowej.
Zaraz za ulicą Felczaka, pomiędzy nitkami Alei Jedności Narodowej znajdujemy dumną postać GRYFA – symbolu miasta Szczecina.

Miejmy nadzieje iż lokalizacja postumentu GRYFA nie jest przypadkowa, a służy temu aby włodarze miasta mogli czerpać od niego wszystkie pozytywne cechy jakimi zwykło się obdarzać GRYFY w dawnych wierzeniach. Wizerunek GRYFA przybył na ziemie Pomorza wraz z krzyżowcami wracającymi z krucjat.Zwierzę (pół lew, pół orzeł) musiało naprawdę mocno zachwycić kwiat rycerstwa skoro w niedługim czasie zaczęło zdobić sztandary i herby – mimo, że był to symbol zaczerpnięty od wroga.
Co tu się dziwić??? Do dziś ten stwór czaruje ludzi (niektórzy np. robią mu zdjęcia :-)).
Miejmy nadzieję, iż pewnego dnia mieszkańcy naszego miasta zaczną pewnie i odważnie spoglądać przed siebie, z wiarą na świetlaną przyszłość Szczecina – równie pewnie i odważnie jak GRYF autorstwa Leokadii Chmielnik i Anny Paszkiewicz. Pomnik powstał w 1972 roku i jest wykonany ze sztycznego kamienia. Liczy około 4 metrów wysokości.

A jak wyglada dziś ten pomnik mozecie przekonać się TU .