Urodziny portalu sedina.pl

Pojawił się w internecie równo rok temu i od razu zdobył go szturmem. Przez rok stał się jedną z najchętniej odwiedzanych stron www o starym Szczecinie. Mowa o Portalu Miłośników Dawnego Szczecina „sedina.pl”.

Przed rokiem powołał go do życia Arkadiusz Bis – muzyk, informatyk, szczecinianin od urodzenia.

– Zaczęliśmy od galerii zdjęć starego Szczecina – opowiada. – Ale tak naprawdę chodziło o stworzenie miejsca spotkań ludzi, którzy interesują się Szczecinem przed- i powojennym, o wymianę informacji, wiedzy, materiałów oraz dokumentów. Bo takiego miejsca w sieci nie było. Sam bym tego nie osiągnął, udało się dzięki grupie zapaleńców, która poznała się na forum.

Od początku założenie było takie, że wszystkie materiały, które trafią do portalu, będą dostępne dla każdego bez żadnych ograniczeń. Tak by każdy, kto chce wiedzieć więcej o mieście, mógł znaleźć tu to, czego szuka. Wkrótce zaczęły się pojawiać prawdziwe skarby – ktoś podrzucił przedwojenny film o mieście, wynalazł unikatowe zdjęcia, historyczne nagrania, stare plany miasta, przewodniki. Na forum przybywało wątków, pojawiały się konkursy, zagadki dla miłośników Szczecina, historyczne artykuły. Zaczęli odzywać się też byli mieszkańcy Szczecina.

Stały kontakt z portalem utrzymuje np. przedwojenny mieszkaniec Grabowa, który cierpliwie odpowiada na każde pytanie internautów. I tak np. maniacy podziemi zamęczają go szczegółowymi pytaniami o schrony, zapaleńcy komunikacji miejskiej szukają szczegółowych danych o cenach biletów tramwajowych, a miłośnicy Grabowa – wymieniają informacje o każdym szczególe dotyczącym dzielnicy.

– A poziom merytoryczny forumowiczów jest wysoki – ocenia Arkadiusz Bis. – I to mnie bardzo cieszy. Jak ktoś rzuci pytanie, zawsze otrzyma odpowiedź. A pytania bywają bardzo dociekliwe.

Przez rok przewinęły się przez portal 72 tys. osób (dziennie odwiedza go ponad 300). Forum liczy prawie 20 tys. postów, a galeria zdjęć Szczecina rozrosła się do gigantycznego albumu z prawie 10 tys. fotografii. Ponadto powstaje biblioteka dokumentów historycznych, które można przejrzeć w sieci, do ściągnięcia jest kilka starych filmów o Szczecinie i nagranie rozmowy angielskich lotników, którzy bombardowali Szczecin.

Sedina.pl jest już znana w mieście, współorganizuje imprezy dotyczące starego Szczecina, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Zaangażowała się też w projekt odbudowy pomnika Sediny na pl. Tobruckim. Ma konkretne plany na następne lata.

– Przede wszystkim chcemy nawiązać kontakt z niemieckimi środowiskami szczecińskimi, z tamtejszymi archiwami, instytucjami. Szkoda, żeby archiwalne materiały zebrane przez ludzi, którzy tu kiedyś mieszkali, odeszły razem z nimi – mówi Arkadiusz Bis.

Kinga Konieczny, GW, 06-05-2005

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.