Opublikowane przez Krasiu w Pomniki.

W piątek 6 maja nastąpi przekazanie placu budowy wykonawcy, który przeprowadzi remont i konserwację fontanny na placu Orła Białego. Zgodnie z planem zabytek ma być odnowiony do połowy sierpnia.

Renowację fontanny przeprowadzi firma Konsart ze Szczecina. Prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Zgodnie z warunkami przetargu fontanna zrobiona z piaskowca zostanie wyczyszczona z glonów i mchów oraz zaimpregnowana. Żeby to zrobić, konieczne będzie zdemontowanie wszystkich ich części.
Remont, oczyszczenie i zabezpieczenie zabytku ma kosztować 481 tys. zł. Wykonawca ma 120 dni od dnia przekazania placu budowy do zakończenia prac.
Podczas konserwacji fontanny odtworzone zostanie ogrodzenie, które otaczało zabytek przed wojną. Żeby fontanna w przyszłości nie była znów niszczona, konieczne będzie wycięcie dwóch wierzb rosnących obok zabytku. Korzenie drzew rozsadzają fontannę. W planach jest również odsłonięcie fragmentu zabytkowego drewnianego wodociągu, który odnaleziono w pobliżu fontanny.
Miejski Konserwator Zabytków planuje uruchomienie fontanny 15 sierpnia w 273. rocznicę oddania jej do użytku.

Ryszard Lipka Bartosik, dyrektor firmy Konsart:
– Remont jedynej barokowej, szczecińskiej fontanny to dla nas duże wyzwanie. Technologię czyszczenia i konserwacji piaskowca dobierzemy dopiero po przeprowadzeniu badań. Na początku zmyjemy fontannę i ogrodzimy teren. Poszczególne elementy zabytku są łączone stalowymi kotwami zatopionymi w ołowiu. Musimy odnaleźć te łączenia, fontannę rozmontować, podzielić na mniejsze bloki i je ponumerować. Będziemy potrzebowali sporo miejsca na rozłożenie całego zabytku. Być może na czas robót zajmiemy część parkingu przy pl. Orła Białego.

Agnieszka Pochrzęst, Głos Szczeciński, 5 V 2005 r.