Opublikowane przez Busol w Wydarzenia.

W odrestaurowanej auli przywita swoich absolwentów szczecińska „jedynka”. Szkoła już szykuje się do obchodów 60-lecia oświaty szczecińskiej

I Liceum Ogólnokształcące, pierwsza szkoła średnia w polskim Szczecinie, będzie gospodarzem obchodów jubileuszu. Uroczystości rozpoczną się 1 września, dzień później – zaplanowano wielki bal absolwentów. Szkoła szykuje się na przyjęcie kilku tysięcy wychowanków.

Powitać ich chce w odrestaurowanej, zabytkowej szkolnej auli. Prace konserwatorskie już ruszyły – na razie prowadzone są odkrywki, po to by ustalić pierwotny kolor ścian, odkryć istniejące, ale zamalowywane przez lata polichromie, zdobienia i przede wszystkim przywrócić przedwojenną formę architektoniczną auli (przed laty aula została przedzielona ścianą i część pomieszczenia zaadaptowano na tzw. klub).

– Prace są na wstępnym etapie, trudno mówić o szczegółach – podkreśla Małgorzata Jankowska, miejski konserwator zabytków. – Ogólny klimat auli na pewno uda nam się odtworzyć.

Z okazji jubileuszu szkoła zamierza wydać też pamiątkowy medal i monografię szkoły.

Program obchodów 60-lecia Oświaty Szczecińskiej

Uroczystości rozpoczynają się 1 września o godz. 8 mszą św. w katedrze. Po mszy – przemarsz gości, nauczycieli, absolwentów i uczniów spod katedry pod gmach liceum. Tu, przed głównym wejściem do szkoły, o godz. 10 rozpocznie się inauguracja roku szkolnego. Po części oficjalnej uroczystości jubileuszowe przeniosą się do auli szkolnej.

O godz.16 -rozpocznie się spotkanie absolwentów w klasach, a na boisku piknik dla młodzieży uczącej się w ILO.

Następnego dnia (2 września) – bal absolwentów w hotelu Radisson (cena od osoby – 110 zł). Więcej informacji na stronie internetowej szkoły: www.lo1.szczecin.pl i w sekretariacie szkoły.

4 września o godz. 12 – spotkanie przy grobie pierwszej dyrektorki szkoły Janiny Szczerskiej (Aleja Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie).

Kinga Konieczny, GW, 05-05-2005