Opublikowane przez Busol w Wydarzenia.

Miasto, które powstało dla morza i morzu służy – takim najchętniej widzieli Szczecin twórcy filmów z czasów PRL. Takim zobaczymy go w dwóch kolejnych dokumentach z lat 60. już we wtorek w kinie Helios.
Choć oba w propagandowym duchu, jednak nostalgiczne – buczenie statkowych syren, portowe żurawie, statki czekające w kolejce na wejście do portu, huk, gwar, ciężka praca portowców.

Dwa pozostałe obrazy to „Szczecińskie muzy” – krótki filmik, dość pobieżnie traktujący o środowisku szczecińskich artystów z lat 60. i „Szczecin – chwila refleksji”, w którym na tytułową refleksję o mieście pozwala sobie Piotr Zaremba, pierwszy prezydent polskiego Szczecina.

Przed pokazem powojennych dokumentów widzowie obejrzą atrakcje przygotowane przez portal sedina.pl. Będą to przedwojenne obrazy i nagrania, niektóre już pokazywane w styczniu, ale i nowe odkrycia. Portal przygotował też nową porcję „Szczecińskich przemian”, czyli zdjęć starego i nowego Szczecina, które bardzo podobały się widzom w styczniu. Wśród nowych fotografii kilka perełek – np. widok z katedry św. Jakuba na początku XX w. i teraz.

Na zakończenie pokazu „Szczecin okiem kamery” – krótki film z pielgrzymki Jana Pawła II do Szczecina. Obraz pochodzący z archiwów szczecińskiej telewizji udostępnił wydział strategii, rozwoju i promocji miasta UM.

Filmy przygotowane specjalnie z okazji 60-lecia polskiego Szczecina to kontynuacja styczniowych projekcji pod hasłem „Szczecin okiem kamery”. Pokazy (w sumie będzie ich dziewięć) w kinie Helios odbędą się 26, 27 i 28 kwietnia o godz. 17.30, 19 i 20.30. Wejście na pierwszy seans 26 kwietnia tylko za zaproszeniami. Ceny biletów: 10 zł normalny, 8 ulgowy, 5 dla szkół. Informacje i bilety – tel. 485 12 36.

Organizatorzy imprezy: CF Helios, Portal Internetowy „sedina.pl”, wydział strategii, rozwoju i promocji miasta UM i „Gazeta Wyborcza”.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 25 IV 2005 r.