Opublikowane przez kuko w Pomniki.

Od prezentowanego ostatnio pomnika Papieża Jana Pawła II, dziś przechodzimy do obiektu znacznie mniej znanego i docenianego przez szczecinian. Lecz czy pozbawinego uroku? Ma pewno nie!
Opuszczając rozległy skwer Jasnych Błoni kierujemy kroki w stronę szczecińskiego magistratu. Mijamy po drodze kilkuletnie fontanny, zbudowane za rządów Prezydenta Bartłomieja Sochańskiego (tzw. barłomiejki). Stąd już zaledwie kilka kroków do skromnego, bezimiennego muzykanta –
Chłopca z harmonią

Swoją drogą, smutnym jest fakt, iż postać chłopca, która swoim wiekiem bije większość szczecińskich rzeźb i pomników nie posiada żadnej tożsamości, ani imienia. Na codzień chłopiec przysłonięty jest rzędami samochodów pracowników i interesantów Urzędu Miejskiego, nie wzbudzając niczyjego zainteresowania. Jedyną okazją do obejrzenia go w pełnej krasie są późne popołudnia i wieczory kiedy ruch uliczny ustaje. Wtedy dostrzeżemy także piękny wodotrysk tworzący postument dla figury grajka.

Bruksela ma swego sikającego MannekenPisa-a, Kopenhaga ma zamyśloną Syrenkę, Szczecin ma swojego, muzykanta, a imię jego………?? Jakieś pomysły? Pamiętajmy, że atmosferę miasta tworzą właśnie takie szczegóły. Zbyt często ich nie dostrzegamy i nie doceniamy.

Postać Chłopca z harmonią powstała około 1925-27 roku za sprawą rzeźbiarza o nazwisku Hosauer. Postać wykonana jest z piaskowca i sztucznego kamienia.

Kuko & Gryf