Opublikowane przez kuko w Pomniki.

Jeszcze nie pora na opuszczanie Jasnych Błoni. Pomnik Czynu Polaków, opisany w poprzednim odcinku, nie jest bowiem jedyną atrakcją jaką możemy spotkać na tym obszarze. Czas odwrócić oczy od największego szczecińskiego pomnika i skierować kroki w stronę Urzędu Miejskiego. Już po chwili dostrzegamy obiekt znacznie mniejszy rozmiarami, lecz równie popularny wśród szczecinian co poprzedni. Zanim jednak dojdziemy do Pomnika Papieża Jana Pawła II będziemy mieli okazję minąć ponad 200 leciwych platanów, które usytuowane są w trzech rzędach po stronie południowej, a w dwóch po stronie północnej olbrzymiego skweru – ograniczonego czterema ulicami: K. Ogińskiego; P. Skargi; K. Szymanowskiego; S. Moniuszki.

Pomnik Papieża Jana Pawła II powstał na pamiątkę jego pielgrzymki do Polski i spotkania w tym miejscu ze społeczeństwem Szczecina i Pomorza, które odbyło się 11 czerwca 1987 r.
Pomnik zdobią tablice pamiątkowe z napisami:
„Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – Społeczeństwo Pomorza Zachodniego 18.VI.1995”, oraz ”Rodzina silna Bogiem – Kraj Silny Rodziną, Szczecin 11 VI 1987 r.”
Pomnik został wykonany z brązu (posąg i tablice), oraz z kostki kamiennej i betonu (cokół). Projektantem i wykonawcą posągu był prof. Czesław Dźwigaj, artysta rzeźbiarz, pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na którego koncie znajduje się już około 40 rzeźb w tym 15 papieskich. Pomnik papieski w Szczecinie nie jest jednak jedyną pracą artysty w naszym mieście, ale o tym w którymś z dalszych odcinków…

Kuko i Gryf