Opublikowane przez Busol w Wydarzenia.

Miło nam zaprezentować publikację pt. Legendy Pomorza Szczecińskiego. Już dziś i w sobotę „próbka” tego co znajdzie się w książce. Legendy Pomorza Szczecińskiego to kolejna publikacja z serii legend wydawanych przez Wydawnictwo Region z Gdyni (inne to m.in. Legendy kaszubskie Janusza Mamelskiego, Legendy rybackie Grzegorza J. Schramke i Ryszarda Strucka, Legendy Borów Tucholskich Romana Apolinarego Reglińskiego). Książka ta to obszerny, bo zawierający niemal 100 utworów, zbiór podań, legend oraz baśni związanych z terenem dzisiejszego Pomorza Szczecińskiego.

Legendy… zostały przygotowane przez Janusza Leszka Jurkiewicza – miłośnika regionu, którego dotyczy niniejszy zbiór, autora kilku publikacji książkowych ściśle związanych z omawianym terenem.
Dzięki sporej objętości Legendy… są zbiorem niezwykle bogatym zarówno tematycznie, jak też we wszelkiego rodzaju motywy i postaci baśniowe czy też podaniowe i legendarne. Podania i legendy, częstokroć związane z miejscowościami omawianego terenu (np. Barlinka, Trzebiatowa, Kamienia, Wolina), często oparte są na autentycznych wydarzeniach (jak np. zarazach, czy też różnego rodzaju wojnach i najazdach, m.in. Brandenburgii), często też ich bohaterami są historyczne postacie (np. Puttkamerowie, Sydonia von Borck, Otto z Bambergu). Niejednokrotnie początek podaniu dały znane na całym Pomorzu motywy zatopionych dzwonów, kościołów, ukrytych skarbów, a także niezwykle pobudzające wyobraźnię czasy przedchrześcijańskie ze swoimi wierzeniami i bóstwami. Przez całość książki przewija się sporo postaci demonologicznych (m.in. diabły, rusałki, duchy, upiory; pojawia się nawet wodnik i wilkołak). A w niektórych pobrzmiewa nawet echo sag skandynawskich (np. Jomsborg – twierdza wikingów).
W publikacji tej mamy nie tylko do czynienia z opowieściami, które przedstawiają jakieś niezwykłe wydarzenie, są też tam historie, których głównym celem jest pokazanie, że zło nie popłaca. Jeśli dochodzi do walki dobra ze złem, w publikacji tej dobro, podobnie jak niemal we wszystkich innych tego typu zbiorach, zawsze zwycięża.
Legendy…autor opracował w taki sposób, aby odbiorcami zbioru byli, oprócz dzieci, także dorośli interesujący się kulturą Zachodniego Pomorza.
Planowany termin wydania książki to początek marca 2005 r.

Grzegorz Schramka

INFORMACJE O AUTORZE

Janusz Leszek Jurkiewicz, rocznik 1953. Historyk, dziennikarz, wydawca; studia historyczne ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie. Przez wiele lat był członkiem Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Koszalinie. Od 1974 roku związany z kulturą Pomorza Zachodniego. Od 1991 roku jest współwłaścicielem i dyrektorem Oficyny Wydawniczej INA w Stargardzie Szczecińskim.
Swoje zainteresowania koncentruje wokół dziejów Pomorza, jego architektury i sztuki. Jest autorem kilkunastu przewodników turystycznych, monografii i innych publikacji dotyczących obiektów i zespołów zabytkowych na terenie Ziemi Szczecińskiej i kraju, m. in. książek „Patroni szczecińskich ulic”, „Pomorski Szlak Cystersów”, „Legendy Pomorza Szczecińskiego”, „Stargard Szczeciński i okolice”, „Pyrzyce i okolice”, Kamień Pomorski i okolice”, „Wolin i okolice”, Trzebiatów i okolice, „Stargard Szczeciński. Zarys dziejów”, „Kościół NMP w Stargardzie”, „Ostrów Lednicki”, „Opactwo pocysterskie w Kołbaczu”, „Katedra Gnieźnieńska”, „Ratusz poznański”, „Kościoły ryglowe Ziemi Szczecińskiej”. Jest inicjatorem trzech serii wydawniczych: „Zachodniopomorski Biblioteczka Krajoznawcza”, „Perły Architektury” i „Poznajemy Zabytki”. Za prace „Stargard Szczeciński. Zarys dziejów” i „Policka filia KL Stutthof” otrzymał w 1985 roku nagrodę II stopnia w kategorii prac naukowych na konkursie z okazji 40 rocznicy powrotu Pomorza Zachodniego do Polski, ogłoszonym przez redakcję Głosu Szczecińskiego i Książnicę Pomorską. Jest też autorem kilku referatów i opracowań z zakresu martyrologii jeńców wojennych, przygotowywanych w ramach OKBZH. Współpracuje z czasopismami: „Spotkania z Zabytkami” i „Odkrywcą”, publikując tam artykuły dotyczące zabytków na Pomorzu Zachodnim, zaś od września 2004 roku współpracuje z „Dziennikiem Stargardzkim” publikując w nim „Leksykon Stargardzki” oraz artykuły dotyczące dziejów Stargardu.
Z jego inicjatywy w maju 2003 roku w Stargardzie został powołany, jako pierwszy i jedyny na terenie Pomorza Zachodniego oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, którego obecnie jest prezesem.
W roku bieżącym był nominowany do Nagrody Prezydenta Miasta dla Stargardzkich Twórców Kultury.

Imprezy promocyjne Legend Pomorza Zachodniego odbędą się:

– w Szczecinie: Książnica Pomorska, sala Stefana Flukowskiego, dnia 9 marca br o godzinie 16;
– w Stargardzie Szczecińskim: Książnica Stargardzka, Czytelnia – informatorium, dnia 10 marca br o godzinie 17