Opublikowane przez kuko w Pomniki.

Szanowne Panie
Szanowni Panowie

Niniejszym mamy przyjemność zaprosić Was do spaceru po Szczecinie, spaceru, podczas którego będziecie mieć okazję do poznania szczecińskich rzeźb i pomników. Często podczas rozmów ze znajomymi zadawaliśmy pytanie – ile może być w Szczecinie rożnego rodzaju rzeźb i pomników przedstawiających znane postaci i upamiętniające podniosłe wydarzenia? Padały odpowiedzi: dwadzieścia, trzydzieści… Jednak mało kto odważył się stwierdzić, że może ich być około stu!
Około stu – to liczba obiektów, jaką udało mam się odnaleźć i zidentyfikować na szczecińskich ulicach,

Spacer pragniemy rozpocząć od jednego z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Szczecinie – od Jasnych Błoni. To właśnie stąd rozciąga się rozległy widok na aleje platanowe i gmach Urzędu Miejskiego, z drugiej zaś strony na jezioro Rusałka. To tutaj najczęściej zatrzymują się autokary z turystami i wycieczkami szkolnymi, zaś aparaty fotograficzne odwiedzających kierowane są przede wszystkim na dominujący w całym pejzażu Pomnik Czynu Polaków. Ta wielkogabarytowa, wertykalna kompozycja, o dynamicznym wyrazie artystycznym przedstawia trzy orły wylatujące z gniazda. Symbolizują one trzy pokolenia, Polaków, szczecinian, które odbudowały nasze miasto.
Autorem Pomnika Czynu Polaków jest: Gustaw Memła oraz Eugeniusz Kozak (współpraca). Pomnik liczy sobie 2200 cm wysokości całkowitej, w tym 800 cm to wysokość cokołu, na którym posadowione są orły. Pomnik powstał w 1979 roku.

Życzymy miłego oglądania i zapraszamy na odsłonę kolejnego pomnika.

Kuko i Gryf