Opublikowane przez Busol w Architektura i Urbanistyka.

Gmach zbudowany został w latach 1908-13 według projektu Wilhelma Meyer-Schwartaua z przeznaczeniem dla celów muzealnych. Działo się to w okresie, gdy po likwidacji fortu Leopolda postanowiono ze skarpy nadodrzańskiej stworzyć reprezentacyjne tarasy otwarte na Odrę, a na ich zapleczu wybudować obiekty użyteczności publicznej. Przed wojną najcenniejszym obiektem w muzeum była kopia konnego pomnika kondotiera Bartolomeo Colleoniego, którego oryginał dłuta Verocchia znajduje się w Wenecji.

Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Morskie (Oddział Muzeum Narodowego), gdzie prezentowane są zbiory archeologiczne, dzieje żeglugi na Bałtyku, modele statków i siłowni okrętowych, zwiedzać można galerię marynistyczną a także ekspozycję sztuki afrykańskiej (ludów zamieszkujących południe Sahary). Na zapleczu muzeum znajduje się Skansen Morski. W budynku ma także siedzibę Teatr Współczesny.
Na tarasach przed muzeum znajduje się pomnik Herkulesa walczącego z Centaurem wykonany przez L. Manzla. Wały Chrobrego stanowią reprezentacyjną część miasta. Zlokalizowane są tutaj: Wyższa Szkoła Morska, Urząd Wojewódzki (mieści się w gmachu będącym niegdyś siedzibą władz Rejencji Szczecińskiej). Z Wałów Chrobrego roztacza się wspaniała panorama na dzielnicę portową.